Beyaz Miğferliler’in gözleri yaşlı: “ABD para göndermeyi kesti”

Suriye’de cihatçılarla bağlantılı Beyaz Miğferliler adlı “sivil savunma” grubu, ABD’nin kendilerine para göndermeyi kestiğini duyurdu

Suriye’de başta El-Kaide kökenli Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra) olmak üzere cihatçı gruplarla bağlantılı “Beyaz Miğferliler” (White Helmets) adını alan grup, ABD’nin kendilerine para göndermeyi kestiğini duyurdu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Batılı devletlerin Suriye hükümetinin saldırılarından sivilleri kurtarmaya çalışan bir yardım örgütü olarak gösterdiği, Rusya’nın ise Suriye hükümetini suçlamaya yönelik sahte haberler ve görseller üretmekle suçladığı Beyaz Miğferliler’in lideri Raed Salih, CBS kanalına konuştu.

Beyaz Miğferliler’in bütçesinin üçte birini oluşturan Amerikan yardımının son haftalarda durduğunu söyleyen Salih, oysa iki ay önce Washington’a gönderdikleri heyetin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından çok iyi ağırlandığını belirtti.

“Aktif gözden geçirme durumu var”

Salih, martta üst düzey ABD’li yetkililerin 2020’ye kadar uzun vadeli yardım sözü verdiğini, şimdiyse Washington’dan hiç para gelmez olduğunu, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yardımın “aktif gözden geçirilme” durumunda olduğu yanıtını aldıklarını aktardı.

“ABD Dışişleri Trump’tan teyit istemiş”

Salih sadece birkaç aylık paraları kaldığını söylerken Beyaz Miğferliler’in bir başka yetkilisi de “Bu, çok endişe verici bir gelişme” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir iç yazışmasına göre Yakın Doğu Bürosu Beyaz Miğferliler’e tüm fonların dondurulması kararıyla ilgili Trump yönetiminden 15 Nisan’a dek teyit göndermesini istemiş.

Duma’daki kimyasal saldırı iddiası da Beyaz Miğferliler’den

Suudi Arabistan’ın desteklediği İslam Ordusu’nun kalesi konumundaki başkent Şam’ın kırsalındaki Doğu Guta’ya bağlı Duma ilçesinden 7 Nisan’da Beyaz Miğferliler’in kimyasal saldırı iddiası gelmişti.

Beyaz Miğferliler, daha önce başka yerlerde de yaptığı gibi Suriye hükümet güçlerinin kimyasal saldırı düzenlediğine dair düzmece izlenimi veren bir video yayımlamıştı.

Bunu 14 Nisan’a ABD-İngiltere-Fransa’nın Suriye hükümet güçlerine yönelik yoğun füze saldırıları takip etti. Saldırılar tam da BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ/OPCW) Duma’ya girip numune toplaması öncesi düzenlendi.

Mizansen tanıklıkları

Daha sonra Rusya’nın OPCW Temsilcisi, Duma’da kimyasal incelemesi yapan Rus uzmanların, Beyaz Miğferliler’in videosunda ‘kimyasal saldırının kurbanları’ diye gösterilen kişilerle görüştüğünü, bu kişilerin her şeyin mizansen olduğu yönünde tanıklık ettiklerini açıkladı.

“Kimyasal saldırı dediler, çocuklara hortumla su döktüler”

Videodaki çocuklardan biri olduğu söylenen Hasan Diab, Rossiya 24 isimli Rus televizyonuna konuştu.

Hasan annesiyle birlikte bodrumda saklanırken “Hastaneye gitmeniz lazım” bağırışları üzerine harekete geçtiklerini, hastaneye vardıklarında ise birinin kendisini yakalayıp başından aşağı su döktüğünü, ardından başkalarıyla birlikte bir yatağa yatırıldığını ve o sırada bütün bunların videoya çekildiğini anlattı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur