Berkin Elvan Davası: Polis avukatı Gülsüm Anne’ye hakaret etti, rapora rağmen tutuklama çıkmadı

Berkin Elvan Davası duruşmasında tanık polisler birbirini korudu, polislerin avukatı Gülsüm Elvan’a hakaret etti. Jandarma Kriminal’in raporunda Berkin’i vuran gaz fişeğinin % 70 Fatih Dalgalı tarafından atıldığı belirtilse de mahkeme yine tutuklama kararı vermedi

Berkin Elvan’ın, Haziran İsyanı’nda Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle katledilmesine ilişkin davanın görülmesine Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Davada “olası kasıt ile öldürmek” suçlamasıyla yargılanan ve halen Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli sanık polis Fatih Dalgalı, Van 2. Sulh Ceza Hakimliği’nden sesli ve görüntülü sistemle katılırken, Elvan ailesi ve avukatları ile Gezi Şehit, Gazi ve Aileleri Platformu, Taksim Dayanışması, Cumartesi Annesi, HDP temsilcileri de hazır bulundu.

Polisler birbirlerini korudu

Tanık ifadeleriyle başlayan duruşmada ilk olarak Okmeydanı Hastanesi çalışanı Cahit Turan söz aldı. Hastanenin emanet bölümünde çalıştığını, Berkin Elvan’ı görmediğini ancak eşyalarını teslim alırken eşyaların arasında dört adet de torpil bulunduğunu ileri sürdü.

Turan’ın ardından TOMA şoförü polis Eray Yıldırım ile Van Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis Mehmet Yaşamış da tanık olarak dinlendi. Her iki polis de olay günü orada olmadıklarını, bu nedenle Fatih Dalgalı’yı teşhis edemediklerini belirtti.

Gaz fişeğini atan ZET tüfeğini kullanan polis Ali Keleş de sanık Dalgalı’yı tanımadığını iddia ederken, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis Emin Yıldız da Dalgalı ile aynı ekipte olmasına karşın onun ne görev yaptığını bilmediğini öne sürdü. Yıldız, görüntüleri izlerken de Dalgalı’yı teşhis “edemedi”.

Polis avukatından Gülsüm Elvan’a hakaret

Tanık sorgularının ardından baba Sami Elvan elindeki su şişesini yere atarak duruşma salonunu terk etti.

Anne Gülsüm Elvan ise “Pazar günü Anneler Günü. Annelerinizi ararken Berkin’i hatırlayın. Benim çocuğumun suçu yoktu. 14 yaşında bir çocuktu. Çocuk katilleri” diyerek tepki gösterdi.

Gülsüm Elvan’ın salondan çıkarılması üzerine Dalgalı’nın avukatı “Her duruşma aynı şey yaşanıyor. Her seferinde bunu mu dinleyeceğiz?” diye bağırdı.

Elvan ailesinin avukatları ise “Yaptığınız terbiyesizlik ve şımarıklıktır” diyerek tepki gösterdi. Duruşmaya ara verildi.

Kriminal raporu: Görüntülerdeki % 70 Fatih Dalgalı

İfadelerin ardından İstanbul Jandarma Kriminal’in raporunun okunmasına geçildi. Raporda görüntülerdeki kişinin % 70 Fatih Dalgalı olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Elvan ailesinin avukatları Dalgalı’nın tutuklanmasını isterken, polis avukatları ise beraat talebinde bulundu.

Mahkeme ise sanığın kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tutuklama talebini reddetti ve davayı 19 Eylül’e erteledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur