Bahadır Grammeşin, ölümünün üçüncü yıldönümünde Kadıköy’de anıldı

Kadıköy’de bıçaklı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Bahadır Grammeşin, ölümünün üçüncü yıldönümünde Kadıköy’de anıldı

 

Kadıköy’de kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken bir çetenin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin ölümünün üçüncü yıldönümünde Kadıköy’de düzenlenen yürüyüşle anıldı.

BirGün’ün haberine göre, ÖDP Kadıköy ilçe binası önünde başlayan yürüyüş Grammeşin’in vurulduğu yerde sonlandırıldı.

Yürüyüş boyunca sık sık “Baho’ya sözümüz halk iktidarı”, “Baho’ya sözümüz devrim olacak”, “Baho’ya sözümüz Haziran Türkiye’si” sloganları atıldı.

Bahadır’ın katledildiği yerde toplanan arkadaşları ve dostları burada konuşmalar yaptı. Sözü ilk olarak Bahadır’ın avukatları adına Burak Eskici aldı. Eskici “Bahadır’ı yitireli üç yıl oldu. Katillerinin yargılanması hala devam ediyor. 3 değil 13 yıl sürse de kazanacağız. Yargılamayı ısrarlı şekilde takip eden arkadaşları da bu mücadeleye katkı sundu. Biz mücadelemiz sonucunda hepsinin müebbet almasını sağladık” dedi.

Ardından Haziran adına konuşan Burak Yücel ise şunları ifade etti:

Bugün sadece Bahadır’ı anmak için değil onun aramızdan ayrılışının yıldönümünde onu yaşattığımızı göstermek için buradayız. Bahadır sadece bedenen aramızda değil. O gülüşüyle aramızda yaşıyor. Bahadır ölümsüzdür. Ona söz Haziran Türkiye’sini kuracağız.

Yücel’in ardından Devrimci Gençler adına konuşan Çağdaş Bülbül şunları söyledi:

Kadıköy’de üç yıl önce kadına tacizi engellemek isterken öldürüldü Bahadır. O hep inandığı değerler uğruna mücadele etti. Cümle kurmayan çocuklara şiirler yazdırdı. Ne mutlu bize ki onunla birlikte sloganlar attık. Bahadır’a sözümüz devrim olacak.

Son olarak sözü ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Çiçek Çatalkaya aldı. Çatalkaya “Üç yıl önce kopardılar onu bizden, üç yıldır hep bir eksiğiz. Onunla aynı dönemi yasayanlar olarak bizler şanslıyız. Ama Bahadır’ın düşleri korkutan düşlerdir. Biz biliyoruz ki onun şahsında düşleri katledildi. Bize onun bıraktığı mirası, değerleri yaşatacağız. Bahadır için onun anısına yeniden üreteceğiz. Bahadırı ancak böyle yaşatabiliriz” dedi.

Çatalkaya’nın ardından müzik dinletisi yapıldı ve anma sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur