Ankara Barosu’ndan sandık güvenliği için Türkiye’deki her okula bir avukat çalışması

Ankara Barosu, sandık güvenliğini sağlayabilmek için Türkiye çapında oy kullanılacak her okula bir avukat görevlendirmeye hazırlanıyor

Baskın seçim kararıyla birlikte siyasi partiler hazırlıklarına hız verirken, meslek birlikleri de sandık güvenliği için kolları sıvadı. Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; Ankara Barosu, sandık güvenliğini sağlayabilmek için Türkiye’de oy kullanılacak her okula bir avukat göndermek için çalışmalara başladı.

Seçim takviminin açıklanmasının ardından hızla çalışmalara başladıklarını belirten Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, bu çalışmayı daha önce Ankara için düşündükleri ancak bu defa ülkenin içinde olduğu durumdan hareketle “Sensiz Olmaz Hareketi” ile birlikte tüm Türkiye çapında yapma kararı aldıklarını söyledi.

“50 bin okula avukat, avukatlara ve vatandaşlara eğitim ve kitapçık”

Canduran çalışmalarını şöyle anlattı:

Seçimde 50 bin okul olacağını tahmin ediyoruz. Her okula en az bir avukat diye yola çıktık. Seçim Kanunu tekrar değişti ve kanunu uygulayacak olan sandık kurulu dahi kanunu tam anlamıyla anlamayabiliyor, çünkü çok karışık. Bunu ancak hukukçular yorumlayabilir ve düzenleyebilir diye düşündük.

Bu aşamada sandıkta  görevli olan memurlar ve partilerin müşahitlerinin karşılaştıkları sorunlarda anında o okulda sorumlu olan meslektaşımıza başvurmasını sağlayacağız. Bu arkadaşlarımızın tamamını eğitime tabi tutacağız. Meslektaşlarımıza temel seçim hukuku eğitimi vereceğiz. Her birine anlaşılır bir kitapçık vereceğiz. Meslektaşlarımız, seçim güvenliğini sağlamaktaki hukuki bilgilerini güncelleştirmiş olacaklar. Ayrıca arkadaşlarımız bu oluşuma katılmak isteyen vatandaşları da eğitecekler.

Tüm partilere eşit mesafede olduklarını ve hukuki bir çaba sarf ettiklerini ifade eden Canduran, şöyle devam etti:

Kimse bunun altında siyaset aramasın. Bizden bilgi talep eden tüm partilere elimizdeki bilgileri vermeyi taahhüt ediyoruz. Seçim sonuçlarına ilişkin kendi bilgilerinin teyitlerini yapmak isteyen her parti bizden bilgi alabilecek. Bu ölçüde geçtiğimiz seçimlerde yaptığımız gibi Ankara’da temel bir seçim merkezi kuracağız. Tüm diğer okullara bağlantılar yapacağız. Buradaki uzman ekibimizin sayısı yüzü bulabilir.

“Yargı, cumhurbaşkanını eylem ve işlemlerinden yargılayamayacak hale geldi”

İktidarın tasarısının yasama, yürütme ve yargının bir cumhurbaşkanında toplanması durumunu ortaya çıkardığını, oysa başkanlık sistemlerinde başkanın da denetlenebilir olduğunu kaydeden Canduran, şöyle dedi:

Yargı hiçbir şekilde cumhurbaşkanını eylem ve işlemlerinden ötürü yargılayamayacak hale geldi. Siz eğer hakim-savcı kuralarını cumhurbaşkanlığı makamında çekerseniz, içeriye girerken oradakiler alkış kıyamet cübbelerinin önünü eğilerek iliklerse, ‘Sizi ben seçtim, o zaman gelin de beni yargılayın’ görüntüsü ortaya çıkar. Anayasa Mahkemesi’nin hali zaten ortada. Bu Anayasa Mahkemesi’yle cumhurbaşkanını yargılamak mümkün değil. OHAL sürecinde Anayasa gereği temel hak ve hürriyetler kısıtlanabiliyor. Bu ortamda kim gelirse gelsin denetlenemeyecek halde olacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur