AKP’de adaylık savaşları: Mesaj atılan anahtar listeler, “kabile sistemi” tepkileri

Baskın seçim yaklaşırken AKP’deki milletvekilliği aday adaylığı süreci de kızıştı. Konya’da temayül yoklaması öncesi içinde Erdoğan’ın iki danışmanı ile istifa eden büyükşehir belediye başkanının da olduğu 9 kişilik bir anahtar liste üyelere mesaj olarak gönderildi. Diğer aday adayları anahtar liste mesajına “kabile sistemi”, “iradeye ipotek koyma” sözleriyle tepki gösterdi

Baskın seçim kararının ardından milletvekilliği aday adaylıkları için başvurular başlarken, AKP’deki başvuru süreci ise pazarlıklar, kayırmalar ve anahtar listeler ile ilerler hale geldi. AKP Konya İl Başkanlığı’nın düzenlediği aday temayül yoklaması öncesi bir anahtar listenin ortaya çıkması krize yol açtı.

Milli Gazete’nin haberine göre; 233 kişinin aday adaylığı için başvuru yaptığı Konya’da temayül öncesi belirli kişilere, yönlendirici olması amacıyla, “AKPARTIKONYA” başlığıyla 9 kişilik bir isim listesi kısa mesaj olarak gönderildi.

Listede Erdoğan’ın iki danışmanı Gülay Samancı ve Ayşe Türkmenoğlu ile milletvekilliği aday adaylığı için Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Tahir Akyürek de yer aldı.

“Demokrasi ayaklar altına alınıyor, bu kabile sistemini çökertin”

Saray merkezli olup Ahmet Davutoğlu yanlılarını tasfiye amacıyla atıldığı ileri sürülen anahtar liste mesajı, diğer aday adaylarının tepkisini topladı.

Aday adaylarından Mehmet Eren, Facebook hesabı üzerinden yaptığı canlı yayında iradelerine ipotek konulmak istendiğini söyledi, kabile sisteminin çökertilmesi çağrısında bulundu:

Teşkilatın arkasında olduğu bir liste, diğer oy kullanacak listelere “Şunlar şunlar ardında durduğumuz adaylar” diye liste gönderilmiş. Kimse kimsenin iradesine ipotek koyamaz, koymaya bir hakkı yoktur. Yıllardır demokrasiden şundan bundan bahsediliyor, bugün burada demokrasi ayaklar altına alınmak isteniyor. Çok büyük bir ayıp edilmiştir, bunu yapanları kınıyorum. Dava kardeşlerimizi, oy kullanacak kardeşlerimizi buraya davet ediyoruz. Burada kabile sistemini çökertin. Ahmet’in Mehmet’in sözüne bakmayın. Bizim makamımız mevkimiz devam etsin diye çok çalışanlar var, sakın bu oyunlara gelmeyin. Kimseye eyvallah etmeyin. Demokrasiyi işletin.

“Kendi iradelerine ipotek konulmasına boyun eğenler…”

Bir diğer aday adayı Ahmet Şükrü Kılıç da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada uygulamaya tepki gösterdi:

İnsanların iradelerini ancak kendi iradelerine ipotek konulmasına boyun eğenler küçümser. Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde önce insanlar bağımsız olmalıdır ki, bağımsız bir devlet inşaa edilebilsin! Atanan ve atananın belirlediği siyasi anlayıştan, seçilen ve seçilenlerin ortak aklıyla yönetilen bir siyasi yapıya geçişi hiçbir güç engelleyemez. AK Parti temayül yoklaması aday adaylarımız kadar belirleyici olanlara da hayırlı olsun. Kimi seçerseniz öyle idare edilirsiniz!

Tepkiler sonrasında ise AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı’dan bir mesaj gönderildi. Angı, anahtar liste maksatlı arama ve mesajlara itibar etmeme ve hür iradeyle oy kullanma çağrısı yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur