AA muhabirinin ihbarıyla hakim karşısına çıkan Ahmet Şık: Bu dava tehdit ve susturma için açılmıştır

AA muhabirinin ihbarıyla hakim karşısına çıkan gazeteci Ahmet Şık, “Devletin hukuksuz uygulamalarının radikal eleştirisi olarak nitelediğim tanımlamalara itirazın görüşüleceği yer mahkeme değil” dedi

Gazeteci Ahmet Şık, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Kerem Kocalar’ın “Allah rızası için inceleyin” diyerek ihbar ettiği Twitter paylaşımları nedeniyle hakim karşısına çıktı. Duruşmada yargıç Mustafa Ün, bu sözleri not alan gazetecilerin bilgisayarlarını kapattırdı.

İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Şık, avukatı Can Atalay katıldı. Yargıç Mustafa Ün, duruşmada Ahmet Şık’a suçlamaya karşı diyeceklerini sordu. Şık, suçlama konusu Twitter paylaşımlarının suçlama konusu yapılamayacağını belirterek, sözlerinin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında olduğunu ifade etti. Dava konusu paylaşımların devlete yönelik radikal bir eleştiri olduğunu söyleyen Şık, “Bu eleştiri devleti hukuk çizgisine çekecektir. Suçlama konusu edilecek bir biçim de taşımıyor” dedi.

Devlet eleştirisi sırasında engellendi

Şık, devletin kutsal olmasının vatandaşına bakışının hukuk dışı olup olmadığı ile ilgili olduğunu vurgulayarak, “Ardında devletin bizatihi olduğu olaylarda gözaltında kayıplar, işkencede insan öldürme, faili meçhuller ve yargısız infazları kattığımızda bunun bir terör faaliyeti olduğunu düşünüyorum. Bunu da söylemeye devam edeceğim” dedi. Şık, bu sözleri sarf ettiği sırada yargıç Mustafa Ün, salonda not alan gazetecilerin bilgisayarlarını kapattırdı. Ün, yalnızca kalem ve kağıtla not alınabileceği şeklinde kural olduğunu savunarak, gazetecilerin dijital cihazlarla not almalarını engelledi.

‘Bu dava siyasi iktidarın talimatıyla açılmıştır’

Şık, sözlerine şöyle devam etti:

Bu sadece Türkiye Cumhuriyeti’ne dair bir fikir değil. Bugüne dek eline kan bulaşmayan devlet yoktur. Türkiye de bundan bağımsız bir yapıya sahip değildir. Bu dava siyasi iktidarın talimatıyla açılmıştır. Tehdit ve susturma için açılmıştır. Siyasi bir yargılamadır bu. Devletin hukuksuz uygulamalarının radikal eleştirisi olarak nitelediğim tanımlamalara itirazın görüşüleceği yer mahkeme değil. Bu yargılamanın kendisi o eleştirinin gereğidir. Bunlar ancak sohbet ve tartışma konusu olabilir.

Yargıç Ün, Şık ve avukatı Atalay’a soruşturmanın genişletilmesi taleplerini bildirmeleri ve esasla ilgili savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Duruşma 18 Eylül’e ertelendi.

Kaynak: Cumhuriyet (Canan Coşkun)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur