6 Mayıs’ın 46’ncı yılında memleketin birçok yerinde anma etkinlikleri yapıldı

THKO kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 46’ncı yılında memleketin birçok yerinde anma etkinlikleri düzenlendi

6 Mayıs 1972’de idama yürürken şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkın mutluluğu ve Türkiye’nin bağımsızlığı için savaştığını söyleyen, Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini haykıran THKO kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 46’ncı yılında memleketin birçok yerinde anma etkinlikleri düzenlendi.

6 MAYIS’IN YILDÖNÜMÜNDE DENİZ, HÜSEYİN VE YUSUF MEZARLARI BAŞINDA ANILDI

6 MAYIS’IN YILDÖNÜMÜNDE GENÇLİK ÖRGÜTLERİ DOLMABAHÇE’YE YÜRÜDÜ: “68’DEN BUGÜNE SÜRÜYOR MÜCADELE”

ANTALYA

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 46’ncı yılında gençlik örgütlerinin çağrısı ile Antalya Attalos’da toplanarak anma etkinliği yapmak isteyenlere polis biber gazı ile saldırdı. Polis gençlerin ara sokaklara girmesinin ardından saldırısına devam etti.

 

 

İZMİR

Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut’un çağrısıyla Karşıyaka’da toplanan gençler “68’in 50’nci yılında gençlik ayakta” yazılı pankart açtı.

Etkinlikte konuşan Öğrenci Kolektifleri’nden Emine Akbaba “6 Mayıs 1972, tam bağımsız Türkiye için faşizm ve gericilik ile mücadele ederken idam edilen Deniz’in, Yusuf’un Hüseyin’in ölüm yıldönümüdür. Bugün denizleri anmak demek gericiliğe faşizme karşı mücadele bayrağını yükseltmek demektir. Bugün Deniz’i anmak demek ‘özgür Filistin’i savunmak demektir. Bugün Deniz’i Yusuf’u ve Hüseyin’i anmak savaşa karşı barışı, özgürlüğü ve adaleti savunmak demektir. Bizler bugün 68 kuşağının tam 50 yıl önce miras bıraktığı bayrağı, üniversitelerinde liselerinde yükseltenleriz. Bizler bugün sadece onları anmak için değil, onların bize bıraktığı tam bağımsız Türkiye mirasını dalga dalga yükseltmek için buradayız. 50 yıl önce bu toprakların her yerinde dalgalanan o bayrak gençliğin elinde tekrardan yükselecektir” açıklamasında bulundu.

Liseli Genç Umut’tan Melodi Zengin ise konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

Bizler bu memleketin yurtsever ve devrimci gençleri olarak Deniz’lerin yolunda yürümeye devam edeceğiz. Baskılar, tutuklamalar ve gözaltılar bizleri yıldıramayacak. 68 kuşağının mücadelesi ile yolumuza devam edip, bu memlekete özgürlüğü, laikliği, barışı ve kardeşliği getireceğiz.

68 kuşağına atfedilen türkülerin söylenmesinin ardından sonlandırılan etkinliğe birçok Karşıyakalı da destek verdi.

Fotoğraf: Evrensel

Evrensel’in haberine göre Alsancak’ta bir araya gelen Emek Gençliği burada bir basın açıklaması yaptı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Emek Gençliği adına basın açıklamasını okuyan Yunus Alpergün, “46 yıldır Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın verdiği onurlu mücadelenin bayrağı, eşit ve özgür bir dünya kurmak isteyen gençlerin ellerinde yükseldi ve yükseliyor” dedi.

“Yusuf, Hüseyin, Deniz; sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6.Filo’yu unutmayın” sloganlarının atıldığı açıklamada Alpergün, “İlan ettikleri OHAL ile, çıkarılan KHK’ler ile Türkiye işçi sınıfnın ve gençliğinin mücadelesinin önüne geçmek, ülkeyi kendi çıkarlarına göre yönetmek istiyorlar! Barış isteyenler, gerçeğin haberini yapanlar tutuklama terörüyle karşı karşıya kalıyor. Üniversiteler, liseler, eğitim kurumları, dernek ve vakıflar tamamen AKP’nin istediği biçimde dönüştürülüyor. Bilimsel eğitimin kırıntıları dahi ortadan kaldırılıyor. Ortaçağ karanlığına karşı mücadele eden üniversite öğrencileri tutuklanıyor, eğitim hakları ellerinden alınıyor” dedi.

SİNOP

İdamlarının 46. yıldönümünde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Sinop Halkevi tarafından Sinop Medrese İçi Kahveci Baba’da anma etkinliği yapıldı.

Anmada konuşan Abdullah Özer, “Emperyalizme ve faşizme karşı verilen mücadelede onlar gibi yılmadan yürümeye devam edeceğiz” dedi.  Eşit ve özgür bir hayat için mücadeleye devam edeceklerini belirten Özer konuşmasını şöyle sonlandırdı:

Eşit ve özgür bir ülkeyi kurmak için mücadele edenler, Zap Suyuna Devrimci Gençlik Köprüsü’nü kurarak “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganını “Gençlik barışa köprü olacak” diyerek hayata geçirenler, “6. Filo Defol” diyerek emperyalizme karşı Tam Bağımsız Türkiye şiarını haykıranlar, halkların kardeşliği için son nefeslerine kadar mücadele etti.

Denizlerin mücadelesi bugün hala bizim ellerimizde büyüyor. Bizler Denizler’den, Mahirler’den, İbolar’dan aldığımız bu bayrağı dimdik taşımaya devam edeceğiz.

Şiirler ve türkülerle devam eden anma, Can Dündar’ın hazırlamış olduğu “Delikanlım İyi Bak Yıldızlara” belgeseli ile son buldu.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de gençlik örgütlerinin çağrısıyla bir araye gelen üniversiteliler Golf Çay bahçesinden, Truva Atına kadar yürüyüş yaptı.

BURSA

Bursa Üç Fidan Parkı Anıtı’nda bir araya gelenler Denizleri anmak için şafak nöbeti tuttu. Anma’da yapılan açıklamada “Halkın çıkarından başka bir çıkarları yoktu. Tarih onlara düşman olanları unuttu, ama onların adlarını en güzel sayfalara, halkın bilincine kazıdı…” denildi.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur