Milyar dolarlık İETT arazisinin satışına yargı freni

Milyar dolarlık arazinin imar planlarına karşı CHP’nin açtığı davada verilen ret kararı bozuldu

İBB tarafından imar planı değiştirilen Levent’teki İETT Garajı’nın bulunduğu arazi 2006 yılında “prestij alan” ilan edilerek bölgede yapılaşmanın önü açıldı. Arazi ihaleyle 2007 yılında Dubai Şeyhi El Maktum’a satıldı ancak bu satış hukuki nedenlerden dolayı gerçekleşmedi.

Söz konusu plan Şehir Plancıları Odası tarafından dava edildi. Danıştay 6. Dairesi, 2009 yılında planın yürütmesini durdurdu. İBB, yürütmesi durdurulan planla aynı kararları içeren yeni plan değişikliğini 2010 ve 2012 yılında bir kez daha onadı. Şehir Plancıları Odası tarafından son plan bir kez daha yargıya taşındı. İstanbul 3. İdare Mahkemesi 11 Haziran 2014’te aldığı kararla planı tümden iptal etti.

İBB, 11 Nisan 2013’te araziye ilişkin yeni bir alt ölçekli plan yaparak alana kısmen yol, kısmen yeşil alan, kısmen turizm-ticaret fonksiyonu verdi.

CHP’li Meclis üyeleri imar planının iptali istemiyle dava açtı. İstanbul 8 . İdare Mahkemesi davayı reddetti. CHP’li Meclis üyeleri kararı bir üst mahkemeye taşıdı. İstanbul İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi de meclis üyelerinin itirazını kabul ederek alt mahkemenin kararını bozdu. Dava yeniden görülecek.

Kaynak: Cumhuriyet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur