Karadeniz Ereğli’de kadınlar, nitelikli sığınma evi için üç bin imza topladı

Zolguldak Ereğli’de kadınlar “Güvenlikli, nitelikli sığınma evi istiyoruz” talebiyle açtıkları stantta üç bin imza topladı 

Zonguldak Ereğli’de kadınların şiddete, tacize, tecavüze karşı bir araya gelerek kurduğu Karadeniz Ereğli Kadın Platformu 25 Şubat’ta  “Güvenlikli, nitelikli sığınma evi istiyoruz” talebiyle imza kampanyası başlatmışlardı.

Kadınlar, dün (31 Mart) imza kampanyasının son standını açtı. 3000 imza toplayan Ereğlili kadınlar, imzaları Ereğli Belediyesi’ne teslim edecekler. İmzaların birer nüshası da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderilecek.

Ereğlili kadınlar, geçtiğimiz yıl şiddete, tacize ve tecavüze karşı bir araya gelerek Ereğli Kadın Platformu’nu kurmuş ve 25 Kasım’da sokağa çıkmışlardı.

Platformun kuruş sürecinde yer alan kadınlardan Hamide İpek, Sendika.Org’la yaptığı söyleşide imza kampanyasından şöyle bahsetmişti:

Amacımız Ereğli’ye yönelik çalışmalar yapmak amacımızdı ve tespitlerimiz göre çok fazla şiddet olayı vardı. Ancak kadınlar çıkış yolu göremediğinden yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyor. Bizler de kadınlara başka bir hayatın olduğunu göstermek istedik. Başka bir şekilde yaşama cesaret edebilen kadınların ilk aşamada sığınma evlerine alınıyor olması bizi  “Güvenlikli nitelikli sığınma evi istiyoruz”  talebine yöneltti. 25 Şubat’ta da Ereğli’de “Kadın sığınma evi istiyoruz” diyerek imza kampanyasını başlattık.

KARADENİZ EREĞLİ KADIN PLATFORMU İLE SÖYLEŞİ: AMACIMIZ EREĞLİ’DEKİ HER KADININ SESİ OLMAK

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur