Bartınlılar: Amasra’da termik santral değil, zeytin yetiştirilmesini istiyoruz

Bartınlılar, yapılması planlanan Hema Termik Santrali’ne karşı Amasra ilçesinin Gömü Köyü’nde bir araya gelerek “Bartın-Amasra halkı olarak Amasra’da termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi ve zeytin fidanları dikti. Basın açıklaması da yapan Bartın Platformu, herkesi ÇED raporunun iptali için açılan davanın 16 Nisan’daki duruşmasına davet etti

Bartınlılar, Amasra ilçesine yapılması planlanan ve 25 Aralık’ta 139 zeytin ağacının sökülmesine neden olan termik santrale karşı Gömü Köyü’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı ve zeytin fidanı dikti.

Bartın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Avukat Berkay Dal, 25 Aralık’ta 50’li yaşlardaki 139 zeytin ağacının söküldüğünü hatırlatarak sözlerine başladı. Dal, zeytin ağaçların sökülmesinin ardından yaşananları şöyle anlattı:

Zeytin katliamından bir gün sonra 26 Aralık 2017 tarihinde Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin; zeytin katliamının yapıldığı bu sahaya geldiğini ve yapılan kesme, budama, sökme ve taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılmamış olduğunu, bu katliamın gereken izinler alınmadan yapıldığını, bu usulsüz işlem için ceza uygulayacaklarını açıkladıklarını öğrenmiştik.

TERMİK SANTRAL İÇİN ZEYTİNLİK SÖKÜLÜYOR: ZEYTİNİMİZİ, AMASRA’MIZI ALAMAZSINIZ

Bartınlılar olarak Amasra’da termik santral değil zeytin ağaçları istediklerini ifade eden Dal, zeytin fidesi dikmeleri ile ilgili şunları söyledi:

Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın’ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz.

Dal, konuşmasını bitirirken herkesi Hema Termik Santrali’ne verilen ÇED raporunun iptali için açılan davanın 16 Nisan’da Zonguldak’ta görülecek duruşmasına şu sözlerle çağırdı:

Buradan bir çağrı yapmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi yarınlarımıza göz diken Hema Termik Santrali’ne ait ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2019 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. 2019 davacımızı ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyoruz. Halkımızdan beklentimiz yaşadığı yere sahip çıkmaya şimdiye kadar yaptığı gibi devam etmesi ve bu duruşmada bizimle birlikte hazır bulunmasıdır. Bartın Platformu olarak ulaşım için çeşitli organizasyonlar yapacağız. Lütfen kulağınız ve gönlünüz bizde olsun.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur