Ankara Valiliği, Halkevleri’nin üç şubesini ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürledi

Ankara Valiliği, Halkevleri’nin Batıkent, Seyran Umut ve Keçiören şubelerini ve Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapmak” gerekçesiyle mühürledi

Dün (31 Mart) Ankara Valiliği tarafından oluşturulan bir komisyon, sabah saatlerinde Batıkent Halkevi’ne giderek şubenin açılmasının ardından şubeye girmiş ve fotoğraf çekip arama yapmıştı. Komisyon, Halkevleri yöneticilerinin yetki belgesi sorması üzerine yalnızca “Ankara Valiliği görevlendirdi” yanıtı verirken, herhangi bir belge gösterememişti.

Bugün (1 Nisan) ise aynı komisyon Batıkent Halkevi’nde bulunan ve çocuklar için sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılan sınıfı, Seyran Umut ve Keçiören Halkevi şubelerini ve Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürledi.

Karara tepki gösteren, aralarında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebiye Merttürk’ün de aralarında bulunduğu dört Halkevci, Seyran Umut Halkevi şubesi önünde polis tarafından gözaltına alındı.

Mühürleme ve polis saldırısının ardından Seyran Umut Halkevi önünde bir araya gelen Halkevciler “Şubelerimizi terk etmiyoruz, dostlarımızı buraya davet ediyoruz” dedi.

Keçiören Halkevi’ni mühürleyen polis ise ilerleyen saatlerde geri gelerek “Yanlış işlem yaptık” diyerek şubeyi tekrar açtı ve ardından atölye çalışmalarının yapıldığı odayı mühürledi.

“Yapılmak istenen örgütlenme hakkımızın elimizden alınmak istenmesidir”

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Avukat Sercan Aran mühürleme kararında Halkevleri’nin “işyeri” olarak tarif edildiğini ve bu usule göre mühürlenmeye çalışıldığını belirterek şunları söyledi:

Valilik kendince Halkevleri’ne dershane veya özel okul muamelesi yaparak kapatmaya çalışıyor. Burası dernek ve eğitim öğretim faaliyeti yapılmıyor. Valilik de bunun bilincinde. Fakat Emniyet’in 27 Mart tarihli raporunda şubelerde eğitim öğretim faaliyeti yapıldığı kanaatine varıldığı belirtiliyor ve bu rapor gerekçe gösterilerek mühürlemeye çalışıyorlar. Derneklerin mühürlenmesi, denetlenmesi ayrı bir usule tabidir. Bu anlamda yapılan kapatma hukuksuzdur ve derneğimizin örgütlenme hakkına saldırı niteliğindedir. Burada yapılmak istenen örgütlenme hakkımızın elimizden alınmak istenmesidir.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur