3 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi daha tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “terör örgütü propagandası” yapmaktan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Üniversitelilerden üçü daha çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik saldırı ve tutuklamalar devam ediyor. Son olarak 12 Nisan günü gözaltına alınan 4 üniversiteli bugün savcılığa sevk edildi.

Savcılık, ifade almaksızın dört Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini “terör örgütü propagandası” yapmaktan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Üniversitelilerden üçü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Ne olmuştu?

19 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Afrin’in TSK ve cihatçı gruplar tarafından ele geçirilmesinin ardından üniversitede lokum dağıtmak isteyen bir grubu, “Katliamın lokumu olmaz” diyerek protesto etmiş ve lokum dağıtımını engellenmişti.

Ardından Tayyip Erdoğan’ın “Bu terörist gençlere her türlü çalışmayı yapıyoruz, onu söyleyeyim. Onların eşkallerini belirlemek suretiyle bu üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz” sözleriyle hedef aldığı Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

3 Nisan’da, gözaltına alınan 16 üniversiteliden 9’u tutuklanırken 6 kişi adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı.

Mahkemede üniversitelilere yalnızca “Katliamın lokumu olmaz” açıklamasındaki fotoğraflar gerekçe gösterilerek Terörle Mücadele Kanunu 7/2 maddesi gereğince tutuklanmalarına karar verildi.

Tutuklanan üniversitelilerin isimleri şöyle:

Agah Suat A, Berke A, Yusuf Noyan Ö, Deniz Y, Sevde Ö, Şükran Yaren T, Zülküf İbrahim E, Esen Deniz Ü, Kübra S.

http://sendika62.org/2018/03/bogazicinde-afrin-lokumu-dagitanlara-ogrencilerden-cevap-katliamin-lokumu-olmaz-481295/

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur