YPG’den Rusya’ya çağrı: “Suriye hava sahasını Türkiye’ye kapat”

YPG Genel Komutanlığı, “Rusya’nın Suriye hava sahasını Türkiye’ye açarak katliamların yaşanmasına, köy ve şehirlerin yıkılmasına neden olduğunu” belirterek Moskova’ya bu kararından vazgeçmesi çağrısı yaptı

TSK ve cihatçı grupların Afrin’e yönelik operasyonunun 47. gününde (7 Mart) YPG Genel Komutanlığı, Suriye hava sahasını Türkiye’ye kapatması için Rusya’ya çağrı yaptı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, YPG Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada “Rusya’nın Suriye hava sahasını Türkiye’ye açarak katliamların yaşanmasına, köy ve şehirlerin yıkılmasına neden olduğunu” belirtti.

YPG Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

47 gündür işgalci Türk devleti kendisine bağlı IŞİD, El-Nusra gibi çete örgütleriyle birlikte, her türlü silahı kullanarak Afrin’e saldırı gerçekleştiriyor.

Bilindiği gibi Afrin hava sahası Rusya’nın kontrolündedir. Eğer Rusya Afrin hava sahasını Türk devletine açmamış olsaydı, Türk uçakları Suriye’ye geçemeyecek ve Afrin’e hava saldırısı gerçekleştiremeyecekti.

Şimdi artıkça net olarak ortaya çıkmıştır ki, Rusya, hava sahasını açmakla Türk devletinin Afrin’de gerçekleştirdiği katliamlara ortak olmuştur. Rusya’nın bu tutumu Afrin’deki siyasi irade ve YPG’yi kendi çıkarları temelinde denetime alma amacından ileri gelmiştir. Bunda da Suriye halklarının hiçbir çıkarı yoktur.

Rusya Türk devleti ile kurduğu bu ittifakla, Afrin’de katliam ve soykırım uygulanmasında, halkın göç ettirilmesinde Türk devletine ortaklık etmektedir.

Biz YPG Genel Komutanlığı olarak, Rusya’ya, Türk devletine yol açan, katliamların yaşanmasına, köy ve şehirlerin yıkılmasına neden olan bu kararından vazgeçmesi çağrısı yapıyoruz. Aynı şekilde Rusya halkına da, kendilerine hiçbir çıkar getirmeyen bu karardan geri dönmesi için kendi hükümetlerine baskı yapma çağrısı yapıyoruz. Rusya halkı kendi hükümetinden bu saldırılardan bir an önce geri adım atma çağrısı yapmasını bekliyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur