QSD, “Fırat’ın doğusundaki” savaşçılarını YPG’ye destek için Afrin’e gönderiyor

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD), “uluslararası toplumun Afrin’de gerçekleştirilen katliamlara karşı sessiz kalması nedeniyle” Fırat’ın doğusunda IŞİD’e karşı mücadele eden güçlerini Afrin’e göndereceklerini duyurdu

Fotoğraf: ANHA

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD), TSK ve cihatçı grupların Afrin’e yönelik operasyonunun 46. gününde kritik bir hamle geldi.

QSD, “uluslararası toplumun Afrin’de gerçekleştirilen katliamlara karşı sessiz kalması nedeniyle” Fırat’ın doğusunda ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ile birlikte IŞİD’e karşı mücadele eden güçlerini Afrin’e (Efrîn) göndereceklerini duyurdu.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, QSD ile birlikte hareket eden “Devrimciler Ordusu” (Ceyş el-Suvvar),  “Demokratik Kuzey Tugayı” (Liva el-Şimali el-Demokrati), “Kürt Cephesi” (Cebhet el-Ekrad), “Demokratik Kuzey Güneşi Tugayı” (Liva Şems el-Şimali el-Demokrati) ve İdlip Askeri Meclisi gibi grupların da yer aldığı ortak basın açıklaması Rakka’da düzenlendi.

Rakka’daki El-Esved Stadı önünde yapılan açıklamayı Ceyş el-Suvvar Sözcüsü Ömer el-İdlibi’nin okuduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu kararı uluslararası devletlerin ve toplumun Türkiye’nin saldırganlığı karşısında tepkisiz kalması nedeniyle aldıklarını belirtilerek Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı savaşan güçlerin Afrin’e gönderileceği ifade edildi.

QSD ve müttefikleri tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Kuzey Suriye’de yaşayan halklarımıza düşmanlığını sürdüren işgalci Türk devleti, 46 gündür havadan ve karadan saldırdığı Afrin’de sivil katliamları gerçekleştirmektedir. Uluslararası demokratik ve özgür toplumun Erdoğan’ın bu katliamlarına yönelik devam eden sessizliği nedeniyle QSD çatısı altında bir araya gelen ve Uluslararası koalisyonun da desteğiyle teröre karşı mücadele eden devrimci güçler olarak bir karar almak zorunda kaldık.

IŞİD terör örgütüne karşı Halep, Rakka, Deyrizor ve Haseke gibi Suriye’nin geniş bir toprak parçasında 3 yıl boyunca yürüttüğümüz mücadele çok sayıda şehit verdik. Ancak Fırat’ın doğusundaki ve Deyrizor kırsalında IŞİD’e karşı mücadele eden güçlerimizi buralardan çekerek, işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnişin sürdürüldüğü Afrin’e göndermek zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz.

Eğer uluslararası devletler ve toplum Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırılarına karşı herhangi bir girişimde bulunmuş olsaydı, bu kararı vermek zorunda kalmayacaktık.

Tüm dünya bilsin ki Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye yönelik saldırıları Suriye’nin doğusuna sıkıştırılan IŞİD çetelerine yeniden hayat ve ruh vermiştir. IŞİD çetelerinin QSD’nin terör karşıtı mücadelesi ile yenilmesinin ardından Türk istihbaratı, Suriye’nin devrimci güçlerini tasfiye etmek amacıyla El-Kaide çetelerini İdlip ve Halep’in batısındaki köylere gönderdi. Bu durum Suriye’de terörün yeni baştan yaratılmasına neden olmaktadır.

QSD’nin 3 yıldır sürdürdüğü mücadele ile IŞİD çetelerini yenilgiye uğrattığını tüm cihan biliyor. Uluslararası toplumun Afrin’de sivillere yönelik barbarca saldırılara karşı sessizliği Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı mücadele eden güçlerimizi buralardan çekip, işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnmek üzere Afrin’e göndermemize sebep oldu.

Afrin demokratik ve özgür bir Suriye’nin temeli olduğu gibi bölge halklarının ortak yaşam sembolüdür. Türkiye bugün insan aklının almadığı bahaneler ile buraya saldırmakta ve katliamlar gerçekleştirmektedir.

Afrin’de Türk devletinin işgal saldırılarına karşı direnişin sürdürüldüğü 46’ıncı günde biz de bu direnişe katılarak, tüm Suriye halklarını koruma kararı aldık. Türkiye istihbaratı tarafından Suriye halklarına karşı savaştırılan Suriyelilere, bu ülkenin bizim olduğunu belirtmek istiyoruz. Gelin birlik içerisinde ülkemizi her türlü saldırılara karşı koruyalım. Suriye halklarının Türkiye gibi bölge devletlerinin planları doğrultusunda birbirleriyle savaşması büyük bir utançtır. Niye Türkiye’nin yanına Suriye halklarına karşı savaşıyorsunuz?

Suriye’de haksız olan yenilecek. Bizler bir elimizde barış çığlığı, diğer elimizde ise silahlarımızla topraklarımızı işgalcilere karşı sonuna kadar koruyacağız.

Suriye, Suriye halklarının ülkesidir. Terörün bulunmadığı özgür bir Suriye yaratmak istiyoruz.

Yaşasın Afrin direnişi!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur