Afrin’in güneyinde TSK ve Suriye ordusu arasında karşılıklı saldırılar

TSK ve beraberindeki cihatçıların, Afrin kent merkezini ele geçirmesinin ardından güneye doğru ilerleyerek Suriye ordusu mevzilerine yaklaşmasıyla başlayan gerilim karşılıklı saldırılarla sürüyor

Afrin kent merkezine giren TSK’ye bağlı askerler.

TSK ve AKP destekli cihatçı grupların, 18 Mart’ta ciddi bir direnişle karşılaşmaksızın Afrin kent merkezini ele geçirmesinin ardından Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere doğru ilerleyişi sürerken karşılıklı saldırılarla gerilim tırmanıyor.

Afrin’in güneyinde ilerleyen TSK ve cihatçıların, Kimar ve Barad köyleri yönünde ilerleyen buraları ele geçirdiği bildirildi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen kaynaklar, Kimar’ın ele geçirilmesinin ardından Suriye ordusunun bölgeye topçu atışları gerçekleştirdiğini kaydetti.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar News ise, Türk Hava Kuvvetleri’nin, son 48 saat içinde ikinci kez bölgede bulunan Ulusal Savunma Güçleri’ni (NDF) bombaladığını bildirdi.

Şam’daki bir askeri kaynağa dayandırılan haberde, Türk Hava Kuvvetleri’nin, Suriye ordusunun kontrolündeki Nubbul ve Zehra kasabalarının yakınlarındaki Barad köyünde Ulusal Savunma Güçleri mevkilerini bombaladığı belirtildi. Habere göre, saldırı sonucu kayıp yaşanmadı.

Al-Masdar ayrıca, TSK’nin, Suriye ordusuyla birlikte hareket eden güçleri bombalamanın yanı sıra, Kimar köyü yakınlarında NDF ve YPG’lilere saldıran “ÖSO” birliklerine yardımda bulunduğunu kaydetti.

Ne olmuştu?

18 Mart’ta ciddi bir direnişle karşılaşmaksızın kent merkezini ele geçiren TSK ve cihatçı gruplar, Afrin’in güneyine doğru ilerleyişini sürdürdü.

AFRİN OPERASYONUNDA 58. GÜN: TSK VE CİHATÇILAR KENT MERKEZİNİ ELE GEÇİRDİ

Ancak bu gelişmeyi takiben ilk gerilim, TSK’nin Astana anlaşması kapsamında 7. gözlem noktasını kurduğu Halep’in batısındaki Andan’da yaşanmıştı.

CİHATÇILARIN REFAKATİNDE İDLİP’TE 7. GÖZLEM NOKTASI: TSK UNSURLARI ANDAN’A KONUŞLANDI

20 Mart’ta Suriye ordusu, “işgalci güç” olarak tanımladığı TSK birlikleri ve beraberindeki cihatçıların Andan’daki mevzilerini grad roketleriyle vurdu. Saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise bilinmiyor.

Andan’daki saldırının yaşandığı gece Hatay’ın Yayladağı ilçesine de Suriye yönetimi kontrolündeki topraklardan atılan bir roket düştü. Roketin kırsal alana düşmesi sonucu ölen ya da yaralanan olmadı.

SURİYE ORDUSU HALEP’İN BATISINDAKİ TSK GÖZLEM NOKTASINI 40 GRAD ROKETİYLE VURDU

Suriye ordusunun Andan’a yönelik roket saldırısının ardından aynı gün TSK jetleri, Afrin yakınlarında Suriye ordusunu vurdu. Afrin’i Nubbul ve Zehra kasabalarına bağlayan yol üzerinde yaşanan saldırıda biri üst rütbeli 6 Suriye askerin yaşamını yitirdi, ikisi de yaralandı.

TÜRK JETLERİ SURİYE ASKERLERİNİ VURDU: BİRİ ÜST RÜTBELİ 6 SURİYE ASKERİ YAŞAMINI YİTİRDİ

21 Mart’ta ise TSK ve beraberindeki cihatçıların Afrin’in güneyindeki El-Ahlam dağını ele geçirmesi üzerine Suriye ordusu bölgeye top atışları gerçekleştirdi.

TSK-SURİYE ORDUSU GERİLİMİ TIRMANIYOR: AFRİN’DE İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜREN BİRLİKLERE TOP ATIŞI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur