ABD’deki okul katliamından kurtulanlar başkent Washington’a yürüyecek

ABD’nin Florida eyaletinde 17 kişinin öldüğü okul katliamından sağ kurtulan gençler, silah denetimi düzenlemesine karşı çıkan Ulusal Tüfek Derneği’nden (NRA) bağış alan ABD’li siyasileri ve Donald Trump’ı “kendinizden utanın” diyerek protesto etti. Öğrenciler, Kongre’nin acil olarak harekete geçmesi talebiyle 24 Mart’ta Washington’a yürüyeceklerini açıkladı

ABD’nin Florida eyaletindeki Parkland’de bulunan Marjory Stoneman Douglas lisesinde geçen çarşamba 17 kişinin öldüğü, 10’dan fazla kişinin de yaralandığı silahlı saldırıdan kurtulmayı başaran lise öğrencisi Emma Gonzalez’in silahların denetlenmesi için yapılan bir eylemdeki konuşması büyük destek buldu.

ABD’nin son yıllarda şahit olduğu en ölümcül okul saldırısını gerçekleştiren lisenin eski öğrencisi Nikolas Cruz yarı otomatik AR-15 tipi bir tüfek kullanmıştı.

Gonzales ise saldırı sırasında okulun amfisindeydi ve polisler kendilerine binadan çıkmalarını söyleyene kadar yaşananları bir tatbikat sanmıştı.

Cumartesi günü Florida’daki Fort Lauderdale’de silahların denetlenmesi için yapılan mitingde kalabalığa seslenen 18 yaşındaki Gonzalez, ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırı sonrası Twitter’dan yaptığı ‘saldırganın akıl hastası” olduğuna yönelik bir çok işaret olduğuna’ yönelik açıklamasını eleştirdi.

Öte yandan 17 kişiyi katleden  saldırganın, Florida Cumhuriyeti adlı faşist bir gruba bağlı olduğu ve ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçisi olduğu ortaya çıkmıştı.

 

“Trump, NRA’dan 30 milyon dolar aldı”

“Eğer Başkan gelip yüzüme karşı bunun berbat bir trajedi olduğunu, asla yaşanmaması gerektiğini ve bunun hakkında bir şey yapılamayacağını söylemek isterse ona Ulusal Tüfek Derneği’nden (NRA) ne kadar para aldığını sormak isterim” diyen Gonzalez  “Biliyor musunuz aslında fark etmez. Çünkü ne kadar aldığını çoktan biliyorum. 30 milyon dolar” dedi.

​​Trump, 2016’daki ABD Başkanlığı kampanyası sırasında silahların denetlenmesine yönelik düzenlemelere şiddetle karşı çıkan NRA’dan milyonlarca dolarlık bağış almıştı.

Konuşması sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamayan lise öğrencisi “NRA’dan bağış alan tüm siyasetçiler, utanın!” dedi. Öğrenciyi dinleyen kalabalık da birçok kez ‘Utanın’ sloganları attı.

Gonzalez sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

NRA tarafından fonlanmış Temsilciler Meclisi ve Senato’daki gösterişli koltuklarında oturan siyasetçiler bize bunu önleyecek bir şey olmadığını söylüyor, biz buna saçmalık diyoruz. Daha sert silah kanunlarının silahlarla yapılan şiddet olaylarını azaltmayacağını söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz. Silahlı iyi adamın silahlı kötü adamı durdurduğunu söylüyorlar, biz buna ‘saçmalık’ diyoruz. Silahların tıpkı bıçak ya da otomobil gibi bir araç olduğunu söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz. Biz gençlerin ne hakkında konuştuğumuzu bilmediğimizi, bizim hükümetin nasıl işlediğini anlamak için çok genç olduğumuzu söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz.

http://sendika62.org/2018/02/abdde-bir-okulda-17-kisiyi-katleden-saldirgan-neo-nazi-ve-trump-destekcisi-475157/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur