Erkek şiddeti sonucu katledilen Zülal, Ege Üniversitesi’nde anıldı

Geçtiğimiz günlerde gittiği barda tanıştığı bir erkek tarafından katledilen Zülal, Ege Üniversitesi’nde dekanlığın engelleme çabalarına rağmen anıldı

İzmir’de Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Zülal tanıştığı erkek tarafından katledilmişti. Zülal’in arkadaşları, üniversite öğrencileri ve kadınların katılımıyla bir anma etkinliği düzenlendi.

Sınıf arkadaşları ve kadınlar Zülal için metinler hazırladı. Ancak etkinlik başında kısa bir konuşma yapan bir görevli Zülal’in arkadaşlarının hislerini ifade etmesine izin vermeyerek etkinliği sonlandırmak istedi. Etkinliğin sonlandırılmasındaki gerekçe ise beklenilenden kalabalık bir katılım olmasıydı.

Üniversiteli kadınlar, “Acımızı çok fazla insanın duyması mı sizi rahatsız etti, bizler Zülal’in ve katledilen tüm kadınların acısını yaşıyoruz, sesimizi, düşüncelerimizi duyurmak için bir araya geldik, ‘biz bu kadarına izin verdik’ diyerek devam etmemizin engellenmesi acımızın tarifi olamaz, biz bunu kabul etmiyoruz, Zülal’e ve katledilen tüm kadınlara sahip çıkıyoruz” diyerek açıklamalarını gerçekleştirdiler.

Zülal’in sınıf arkadaşı, “Bugün sesimiz Zülal’in ve tüm kadınların sesi. Kadınların dünyada iki seçeneği kaldı, konuşmak ya da öldürülmek! Biz artık susmayacağız, artık şiddet gören, katledilen kadınların sesi olacağız” dedi.

Üniversiteli kadınlar tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bizler Özgecan’ın, Cansu’nun ve nicelerinin isyanı ile buradayız. Öfkemiz ne küçük bir izinle ne küçük bir anmayla son bulur. Bizler Özgecan’ın çığlığını büyüttüğümüz gibi Zülal’in çığlığını da büyüteceğiz. Medya’da kadın cinayetleri meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Aynı şekilde Zülal’e de “bardalardı, evde alkollülerdi, erkeğin evindeydi” gibi söylemlerle bir kez daha faili aklayıp kadını suçlu göstermeye çalışıyorlar. Bizler buraya Zülal’in isyanını alıp geldik. İsyanımız amfilerden sokaklara yükselmeye devam edecek. Erkek zihniyetiniz gibi davanın takipçisiyiz.

Zülal’in hocalarını temsilen yapılan konuşmada ise şöyle denildi:

Kadın cinayetleri politiktir. Bunun bilincindeyiz. Bizim bir evladımız, genç bir kadın katledildi. Hepimiz yanınızdayız. Bu mücadelenin takipçisi olacağız. Kadın cinayetlerinin iyi hal indirimleriyle yok sayılmasına, üstünün örtülmesine karşıyız. Kadınlar susmayacaklar.

Sendika.Org/ İzmir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur