Diyarbakır Büyükşehir ve Kayapınar belediyelerinde “usulsüzlük” incelemesi

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi’nce hizmet alım ihalelerinde, teknik şartnamenin belirli şirketlere göre hazırlandığı yönünde BİMER’e yapılan şikayetler üzerine, her iki belediyede müfettişlerce incelemelerde bulunduğu öğrenildi

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) seçimle kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi’ne Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile atanan kayyumların açmış olduğu ihalelerin Ankara’dan gönderilen müfettişler tarafından incelemeye alındığı iddia edildi. Kentte bulunan bazı özel şirketlerin Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ihalelerde usulsüzlük yapıldığı yönünde yaptığı şikayetler üzerine, TBMM’ye bağlı Sayıştay Müfettişleri ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu Müfettişleri’nin “artan şikayetleri incelemek” üzere her iki belediyede incelemelerde bulunduğu öne sürüldü.

Yapılan şikayetlerin, Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hizmet alım ihalelerinde, hazırlanan teknik şartnamenin belirli şirketlere göre hazırlandığı ve bunun haksız rekabete yol açtığı yönünde olduğu bilgisine ulaşıldı.

İhaleler DBP dönemiyle karşılaştırılacak

Bununla birlikte Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi’nin bazı projeler için İller Bankası’ndan çekmiş oldukları yüklü miktardaki kredilerin de, müfettişler tarafından mercek altına alındığı belirtiliyor. İncelemeler kapsamında kayyum öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen ihalelerin karşılaştırıldığı öğrenildi.

Görevlendirilen müfettişlerce yapılan incelemelerin daha sonra raporlaştırılacağı belirtiliyor.

Öte yandan kente gelen müfettişlerin Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde de (DİSKİ) incelemeler yaptığı öne sürüldü. Yine DİSKİ’de aynı zamanda Memur Sen’in sendika çalışmalarını yapan bazı çalışanların işlerine son verildiği iddia edildi.

9 kayyumun görevine son verilmişti

Daha önce İçişleri Bakanlığı’nın “yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma, rant”a dair şikâyetleri dinlemek ve raporlaştırmak için gönderdiği müfettişlerin raporlarını bitirmesinin ardından 9 kaymakamın “kayyumluk” görevlerine son verilmişti. Bakanlığın  “Mülki İdare Amirleri Yaz Kararnamesi” ile Cizre Belediyesi Kayyumu Ahmet Adanur, Diyarbakır merkez Kayapınar Belediyesi Kayyumu Mustafa Kılıç, Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi Kayyumu Mehmet Özel, Muş Malazgirt Belediyesi Kayyumu Soner Kırlı, Van Muradiye Belediyesi Kayyumu Fatih Çelikel, Van Bahçesaray Kayyumu Serhat Karabektaş, Hakkari Çukurca Belediyesi Kayyumu Mehmet Mut, Hakkari Şemdinli Belediyesi Kayyumu Muhammet Fuat Türkman ve Elazığ Karakoçan Belediyesi Kayyumu Cemil Sarıoğlu’nun görev yerleri değiştirilmişti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur