İBB’nin taşeronları ağaç kesimine karşı çıkanları bıçakladı, jandarma seyretti

İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında başlattığı ağaç kesimlerine karşı gece saatlerinde Uskumruköy’e giden iki yaşam savunucusu bıçaklı saldırıya uğradı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri saldırganlara herhangi bir müdahalede bulunmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında başlattığı ağaç kesimlerine karşı nöbet tutmak için Uskumruköy’e giden Kuzey Ormanları Savunması (KOS) aktivisti iki yaşam savunucusu bıçaklı saldırıya uğradı.

Şantiyeden çıkan bir grup bölgeye giden yaşam savunucularının karşısına çıkarak ölüm tehditleri savurdu. Saldırganlar geri adım atmayan yaşam savunucularını önce darp etti, ardından da bıçakla saldırdı. Saldırı sırasında yaşam savunucularından biri (Oruç Karacık) aldığı bıçak darbesiyle yaralandı.

Kuzey Ormanları Savunması sitesinde yer alan habere göre saldırganlar bölgede hafriyat işlerini de yapan ve İBB’nin Uskumruköy Kavşağı’ndaki kesim işlerini verdiği bir taşeron firmada çalışıyor.

Jandarma müdahale etmedi

Jandarmanın bıçaklı yaralamaya karşı olay yerine geldiğinde saldırganlara müdahale etmemesi, jandarma aracı yumruklanmasına rağmen “araçta zarar yok” diyerek olayı geçiştirmesi, yaralamaya karşı tek bir gözaltı olmaması son dönemde yaşam savunucularına karşı yapılan bu tip “sivil” saldırı girişimlerinin nasıl cesaretlendirildiğini de gösteriyor.

Mücadeleye devam

Gece ilerleyen saatlerde hastaneye kaldırılan yaralı Oruç Karacık’ın fotoğrafını yayımlayan Kuzey Ormanları Savunması, “Arkadaşlarımız şu anda hastanedeler. Çıkacaklar ve mücadelelerine devam edecekler” dedi.

Tek bir ağaç için dahi direnmeye devam edeceklerini söyleyen KOS, Uskumruköy’deki gelişmeleri takip etmeye devam mesajı verdi:

“Ne pahasına olursa olsun yaşamı savunan dostlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bir arada durmaya, tek bir ağaç için direnmeye, Kuzey Ormanları’na el ele getireceğimiz bahar için mücadeleye devam edeceğiz. Saldırının failleri hakkında başlatacağımız hukuki süreci ve Uskumruköy’deki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.”

Saldırının ardından devam eden kesimler böyle görüntülendi:

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

USKUMRUKÖY’DE NELER OLUYOR?

USKUMRUKÖY’DE AĞAÇ KATLİAMI PROTESTOSU: “ÇOCUKLAR DİKİYOR, İBB KESİYOR”

USKUMRUKÖY’E DOKUNMA: “KUZEY DÜŞERSE İSTANBUL DÜŞER!”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur