Binali Yıldırım’a soru: “En az 6 bin kişilik troll grubu kim finanse ediyor?”

Freedom House’nin “İnternette Özgürlük 2017” raporunda 6 bin troll hesabın çevrimiçi tartışmaları manipüle ettiğine yer verilmesinin ardından HDP’li Mizgin Irgat ve CHP’li Murat Bakan Binali Yıldırım’a trolleri kimin finanse ettiğini sordu

ABD merkezli Freedom House’un “İnternette Özgürlük 2017” raporuna göre, Türkiye’deki internet özgürlüğü hızla gerilemesi ve raporda “Manipülasyon Orduları” adı verilen 6 bin troll hesabın çevrimiçi tartışmaları manipüle ettiğine yer verilmesi Meclis gündemine taşındı. HDP Milletvekili Mizgin Irgat ve CHP Milletvekili Murat Bakan, Binalı Yıldırım’a Aktrolleri sordu.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Freedom House’un raporunda yer alan raporda “Manipülasyon ve dezenformasyon geçtiğimiz yılda 17 ülkedeki seçimlerde önemli rol oynadı, yurttaşların gerçek haber ve tartışmaları baz alarak kendi liderlerini seçme kabiliyetlerini zedeledi” ifadesini hatırlattı ve sordu:

Sayısının en az 6 bin olduğu bilinen ‘troll’ grubu nasıl istihdam edilmektedir? Bu – en az – 6 bin kişinin maaş, sigorta ve diğer giderleri kim tarafından nasıl karşılanmaktadır?

HDP Milletvekili Mizgin Irgat ise Binali Yıldırım’ın yanıtlamasını isteyerek şunları sordu:

Sayısının en az 6 bin olduğu bilinen ‘troll’ grubu nasıl istihdam edilmektedir? Bu – en az – 6 bin kişinin maaş, sigorta ve diğer giderleri kim tarafından nasıl karşılanmaktadır?

Söz konusu 6 bin hesap kimin talimatıyla ve hangi amaçla kurulmuştur? Bu hesapların kullanıcılarına bir ödeme yapılması söz konusu mudur? Ödeme yapılıyor ise kim tarafından yapılmaktadır?

Irgat, raporda da yer alan Güneydoğu’daki yaklaşık 28 belediye başkanının görevden alınmasının ardından bölgedeki neredeyse 12 milyon kişinin internet erişiminin engellediği tespitine de değinerek engelleme talimatlarının kim tarafından verildiğini sordu.

“Raporda terör saldırılarının ardından Twitter, Facebook ve YouTube’a erişimin aksatıldığı ile Wikipedia platformunun tamamen yasaklandığı tespitine ilişkin olarak söz konusu ağlara erişimin aksatılması yönünde hangi olaylardan sonra kaç kez talimat verilmiştir?” diyen Irgat, Wikipedia’ya konan erişim yasağının ne zaman kaldırılacağını da sordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur