Almanya’da koalisyon görüşmeleri başarısız: Ya azınlık hükümeti ya erken seçim

Almanya’da Merkel liderliğindeki CDU/CSU’nun FDP ve Yeşiller ile koalisyon görüşmeleri, FDP’nin görüşmelerden çekilmesiyle başarısız oldu. SPD’nin koalisyona yanaşmaması nedeniyle bir Merkel azınlık hükümeti kurulacak ya da erken seçime gidilecek

Almanya’da eylül sonunda yapılan seçimden koalisyon sonucu çıkmasına karşın, görüşmelerden sonuç çıkmadı. Angela Merkel’in liderliğini yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik ortaklığının, liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller (Die Grüne) ile yaptığı ve partilerin renkleri nedeniyle “Jamaika” adı ile anılan koalisyonun görüşmeleri sona erdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre; FDP Genel Başkanı Christian Lindner, Berlin’de yaptığı açıklamada “Yanlış yönetmektense hiç yönetmemek daha iyidir” sözleriyle koalisyon görüşmelerinden çekildiğini açıkladı.

CDU Genel Başkanı Angela Merkel ile CSU lideri Horst Seehofer, karardan üzüntü duyduklarını dile getirirken, Merkel Almanya’yı zor günlerin beklediğini de sözlerine ekledi.

Yeşiller ise FDP’yi suçlayarak, koalisyon görüşmelerini sonlandırma çabasının uzun süredir planlandığını kaydetti.

Almanya’daki seçimlerin sonuçları

“Sağ başarısız oldu, sıra sol alternatifte”

Sol Parti Eş başkanı Katja Kipping ise erken seçim çağrısı yaptı. Berliner Zeitung’a konuşan Kipping, CDU’yu kast ederek “Siyah ampul patlayarak başarısızlığa uğradı” dedi.

Olabildiğince hızlı biçimde seçim yapılması gerektiğini kaydeden Kipping, “Orta sağ hükümetin başarısızlığa uğraması sonrası sıra sol alternatife geldi” diye konuştu.

Üç seçenek: SPD ile koalisyon, azınlık hükümeti, erken seçim

“Jamaika koalisyonu”nun başarısızlığa uğraması sonrasında en güçlü seçenek, bir önceki dönemdeki gibi CDS/CSU ile seçimden ikinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) koalisyon yapması haline geldi. Ancak SPD, geçtiğimiz dönemki koalisyon ortaklığı sonrasında yüzde 30’lara yaklaşan oylarını büyük oranda yitirmiş, yüzde 20 ile tarihinin en düşük seviyesine gerilemişti. SPD’nin yeni Genel Başkanı Martin Schulz, seçmenin kendilerini hem cezalandırdığını hem de anamuhalefet olma şansı tanıdığını belirtmiş, bu nedenle CDU/CSU ile koalisyona girmeyeceklerini açıklamıştı.

İkinci seçenek, CDS/CSU’nun FDP ya da Yeşiller ile bir azınlık hükümeti kurması. Meclis çoğunluğunun böyle bir azınlık hükümetine dışarıdan onay vermesi halinde Merkel, dördüncü dönemini bir azınlık hükümetiyle yürütecek.

Üçüncü seçenek ise erken seçim. Almanya Anayasası’na göre erken seçim için geçici olarak bir başbakan seçilecek. Bu isim Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından önerilecek ve Meclis’e sunulacak. Bu ismin üç dönemdir görevi yürüten ve Meclis’in en büyük partisini temsil etmesi sebebiyle Merkel olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Merkel’in başbakan olmasından sonra seçim takvimi belirlenecek. Bir diğer olasılık ise Steinmeier’in Meclis’i feshetmesi ve ülkeyi 60 gün içinde seçime götürmesi.

http://sendika62.org/2017/11/almanyada-jamaika-koalisyonu-uzatmalara-gidiyor/

http://sendika62.org/2017/09/almanya-secimlerinde-merkez-siyaset-cakildi-fasist-afd-oylarini-uce-katladi/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur