YPG, Türkiye sınırı yakınındaki Minnağ Hava Üssü’nü Rusya’ya devretti iddiası

Afrin’in doğusunda, Azez’in güneyinde yer alan Minnağ Hava Üssü’nün YPG-YPJ liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından Rus ordusuna devredildiği iddia edildi. Türkiye’nin üç taraftan kuşattığı Afrin’de, YPG güçleri yer yer Rus ordusu ile askeri işbirliğine gidiyor

YPG-QSD kontrolündeki Minnağ Hava Üssü, Türkiye sınırına 13 km mesafede yer alıyor.

Suriye ordusuna yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar sitesinin editörü Leith Abou Fadel, Minnağ Hava Üssü’nün YPG-QSD tarafından gönüllü olarak Rus ordusuna devredildiğini yazdı. Hava üssü, Şubat 2016‘da YPG tarafından kontrol altına alınmıştı.

Fadel, adını vermediği bir askeri kaynağa dayandırdığı iddianın henüz resmen teyit edilmediğini belirtse de Afrin çevresindeki TSK varlığı karşısında YPG’nin Rus ve Suriye orduları ile yer yer işbirliğine gittiği, Fırat’ın doğusundaki YPG-ABD askeri işbirliğinin aksine batıda YPG-Rusya askeri işbirliği kurulduğu biliniyor.

ERDOĞAN’I AFRİN’DE NE BEKLİYOR?

Afrin Kantonu’ndaki “ateşkesi izleme merkezi” yakınlarında fotoğraf çektiren Rus askerler ve YPG’liler.

Afrin’de Rus ordusunun “Ateşkesi İzleme Merkezi” adlı bir askeri üssü bulunurken, YPG denetimindeki Münbiç’in batı hattında da Suriye ordusuna bağlı birlikler yer alıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur