Uyuşturucu yetiştirdiği için kovulan kişi aynı okulda tekrar işe alındı

İzmir’de bir ortaokulda hizmetli olan kişi, kenevir yetiştirmek ve uyuşturucu kullanmaktan hapis cezası aldığı ortaya çıkınca işten atılmıştı. Okul müdürünü de darp eden kişinin İŞKUR aracılığı ile aynı okulda tekrar işe başladığı ortaya çıktı

İzmir’in Bergama ilçesine bağlı bir köy okulunda çalışan M.Ç, uyuşturucu madde kullanmak ve hintkeneviri yetiştirmek suçlaması ile ertelenmiş 1 yıl hapis cezasının olduğunun ortaya çıkmasının ardından işten çıkarılmıştı. M.Ç.’nin İŞKUR aracılığıyla yeniden aynı okulda görevlendirildiği ortaya çıktı.

Habertürk’ten Mert Neşet Muslu’nun haberine göre,  mahkemenin uyuşturucu kullandığını tespit ettiği M.Ç., daha sonra bir ortaokulda geçici hizmetli olarak işe başlatıldı. M.Ç., dönemin okul müdürü Ersin Sezen’i de darp etti. Veliler, görevlendirmenin iptali için dilekçeyle İzmir Valiliği’ne başvurdu, M.Ç. görevinden alındı. Ancak aradan geçen 2 yılın ardından M.Ç.’ye yeniden aynı okulda görev verilmesine veliler, “Uyuşturucu kullanan birinin okulda görevli olarak ne işi var? Pes artık” diyerek tepki gösterdi.

Türk Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı İrfan Toksoy, o dönemde kaymakamın bu kişinin görevlendirilmesini iptal ettiğini anımsatarak, “O zaman da yine şu anki İlçe Milli Eğitim Müdürü görevde bulunuyordu. Müdür konuyu bilmesine rağmen nasıl oluyor da aynı kişi okulda hizmetli olarak görevlendiriliyor?” dedi.

Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz ise M.Ç.’nin adli sicil kaydının temiz olduğunu belirterek, “İŞKUR’dan müracaat edenler işe alınırken, biz adli sicil kağıdı istiyoruz. Adli sicil kağıdında da bu kişinin kaydı temiz çıkıyor. Temiz çıkmazsa zaten işe alınmaz” diye konuştu.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur