Rusya: Olası bir TSK saldırısını engellemek için Minnağ Hava Üssü’nü devraldık

Rus kuvvetlerinin “olası bir TSK saldırısını engellemek için”, YPG-QSD kontrolündeki Minnağ Hava Üssü’nü devraldığı bildirildi

Rus kuvvetlerinin, olası bir TSK saldırısını engellemek için YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kontrolünde bulunan Minnağ Hava Üssü’nü devraldığı bildirildi

Suriye’deki Rus hava üssü Hmeymim’in resmi Facebook sayfasından bugün (28 Ekim) yapılan açıklamada, “Türk ordusu Suriye topraklarında askeri hava üsleri kurma niyetinde” denilerek, Şam yönetimi onay vermedikçe Moskova’nın bu hareketleri yasadışı kabul edeceği vurgulandı.

Minnağ Hava Üssü, Türkiye sınırına 13 km mesafede yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Suriye ordusuna yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar sitesinin editörü Leith Abou Fadel de Minnağ Hava Üssü’nün YPG-QSD tarafından gönüllü olarak Rus ordusuna devredildiğini yazmıştı.

YPG, TÜRKİYE SINIRI YAKININDAKİ MİNNAĞ HAVA ÜSSÜ’NÜ RUSYA’YA DEVRETTİ İDDİASI

Halep vilayetine bağlı olan ve Afrin’in doğusunda, Azez’in güneyinde yer alan Minnağ Hava Üssü, Şubat 2016’dan beri YPG-QSD’nin kontrolünde bulunuyordu.

Minnağ Hava Üssü’nün uydu haritası

Türkiye’nin üç tarafta kuşattığı Afrin’de, YPG güçleri yer yer Rus ordusu ile askeri işbirliğine gidiyor. Afrin’de Rus ordusunun “Ateşkesi İzleme Merkezi” adlı bir askeri üssü bulunurken, YPG denetimindeki Münbiç’in batı hattında da Suriye ordusuna bağlı birlikler yer alıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur