İşten atılan Paşabahçe Kırklareli işçilerinin yanındayız – Can Şafak, Zafer Aydın, Aziz Çelik

İnanıyoruz ve biliyoruz ki cam işçisi, arkadaşlarının sokağa atılmasına sessiz kalmayacak. Atılan işçilerin yeniden işlerine kavuşması için mücadele içinde olacaktır

Şişecam yönetimi yine bahçeden çiçek koparmaya kalktı. Fırın kapatıyorum diye, en kör bıçağını kullanarak Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’ndan 91 cam işçisini biçti. Cam işçilerinin işini ekmeğini, kendilerinin ve çocuklarının geleceğini ellerinden aldı. 91 aileyi bir belirsizliğin ortasına itti.

Cam işçilerine bunu reva görenler, “dünya devi oluyoruz” diye övünmekten de geri durmuyorlar. Şişecam dünya devi olurken Şişecam’ı Şişecam yapan işçilerin payına ise sıkılmış limon posası gibi kapının önüne konulmak düşüyor.

Daha önce defalarca yapılmış olan, kapanan bölüm ya da fabrikanın işçilerinin diğer bölümlerde ya da fabrikalarda istihdam edilmesi yolu burada devreye alınmadı. Daha önceden bilinen ve kullanılan bu yolun Paşabahçe Kırklareli Fabrikasında kullanılmamasının hiçbir izahı yoktur.

Yapılan düpedüz işçi düşmanlığıdır. Grev yasağına rağmen hak arayan işçinin cezalandırılmasıdır.

İşveren, işçiye sıkılmış limon muamelesi yapamaz, hele Şişecam hiç yapamaz. Kristal-İş’in mazisi işverenin bu tip niyetlerini fabrikaların bahçesine gömdüğü onlarca örnekle doludur.

Tarih tekerrür edecek ve bir kez daha aynı şey olacak. İnanıyoruz ve biliyoruz ki cam işçisi, arkadaşlarının sokağa atılmasına sessiz kalmayacak. Atılan işçilerin yeniden işlerine kavuşması için mücadele içinde olacaktır.

Atılan işçilerin, mevcut haklarıyla bölgedeki fabrikalarda istihdam edilmesi için başlattığı mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz.

Çeyrek asrı aşkın bir süre cam işçilerinin mücadelesinin yanı başında yer alan Kristal-İş Sendikasının eski uzmanları olarak, yüreklerimiz direnen Paşabahçe Kırklareli işçileriyle çarpmaya devam ediyor.

8 Ekim 2107


Sendika.Org, yayın hayatına başladığından bu yana işçi sınıfı hareketinin, solun ve genel olarak toplumsal muhalefetin gündemine ilişkin, farklı politik perspektiflerden düşünsel katkılara açık bir tartışma platformu olagelmiştir. Sitemizde yayımlanan yazılar yayın kurulunun politik perspektifiyle uyumluluk göstermeyebilir. Amacımız, mücadelenin gereksinim duyduğu bilimsel ve politik bilginin üretimini zenginleştirecek tüm katkılara, yayın ilkelerimiz çerçevesinde, olabildiğince yer verebilmektir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur