Değerler haftasında tüm dersler “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi”

İzmir Bayraklı Zihni Üstün Ortaokulu’nda “değerler haftası” kapsamında 7’nci sınıf öğrencilerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dışında dini içerikli videoların izletildiği öğrenildi. Öğretmenlerin, öğrenciler video izlerken sınıfın fotoğraflarını çekip bir whatsapp grubuna gönderdikleri belirtilirken, grupta kimlerin olduğu, fotoğrafların ne amaçla gönderildiği öğrenilemedi

Bir öğrenci velisinden alınan bilgilere göre; 25 Ekim Çarşamba günü Bayraklı Zihni Üstün Ortaokulu’nda tüm 7’nci sınıf öğrencilerine dini içerikli videolar izletildi. Söz konusu videoların Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersi dışında Türkçe, Matematik gibi derslerinde izlendiği aktaran veli Melek Göktaş’a, okula görüşmek için gittiğinde videoların “değerler haftası” etkinlikleri kapsamında izletildiği söylendi.

Değerler eğitiminin neden Din dersinde değil de, diğer ders saatlerinde yapıldığı sorulduğunda öğretmenin “Diğer öğretmenlerle karar alındı” cevabını aldığını aktaran Göktaş, bir başka öğretmenin ise durumdan rahatsız olduğunu, kendisinin de tedirgin olduğunu belirterek “Yukarıdan emir geldi” dediğini aktardı.

Öğretmenler sınıfın fotoğraflarını paylaştı

Öğretmenlerin, sınıfta videolar izlenirken öğrencilerin fotoğraflarını çektiği ve Whatsapp grubunda paylaştığı aktaran Göktaş, nedenini sorduğunda ise öğretmenlerin cevap veremediğini söyledi. Fotoğrafların paylaşıldığı grupta kimlerin olduğu ve fotoğrafların ne amaçla paylaşıldığı öğrenilemedi.

Gerici ve cinsiyetçi söylemler bir arada

Değerler haftası panosunda ise Hz. Muhammed’in özellikleri ve sadece dini değerler yönelik içerikler bulunurken, “Er olan ekmeğini taştan çıkarır” gibi cinsiyetçi söylemlerin de yer aldığı görüldü.

Sendika.Org/İzmir

 

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur