Konyaspor’a göre Nuriye-Semih pankartı ‘tahrik’, cihatçı taraftar ‘takdirlik’

Konyaspor, olaylı Süper Kupa maçı ile ilgili açıklama yaptı. IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamlarda yaşamını yitirenlerin anılmasını protesto eden taraftarları için “takdirlik” diyen kulüp, Nuriye Gülmen-Semih Özakça pankartı açılarak taraftarların tahrik edilmeye çalışıldığını iddia etti

Beşiktaş ile Konyaspor arasında 6 Ağustos akşamı oynanan Süper Kupa maçında büyük olaylar çıkmıştı. Maç öncesi iki takım taraftarları arasında kavgalar çıkmış, arama noktalarında yüzlerce kesici, delici alet bulunmuş, buna karşın stada sokulabilenlerden bir kelebek sahaya atılmıştı. Yine arama noktasında Beşiktaşlı taraftarların “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” pankartı stada sokulmamış, maç sırasında Beşiktaş tribününden söylenen İzmir Marşı’nı yuhalayan ve “PKK dışarı” diye bağıran Konyaspor taraftarı maç sonunda ise sahaya girmişti.

BEŞİKTAŞ TARAFTARI İZMİR MARŞI’NI SÖYLEDİ KONYASPOR CEVAP VERDİ: “PKK DIŞARI”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, çıkan olaylar sebebiyle Konyaspor, Beşiktaş ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk etti.

Konyaspor kulübü ise maç sırasındaki saldırganlığı ve provokasyonu sürdüren yazılı bir açıklama yaptı.

“Nuriye-Semih pankartıyla taraftarımız tahrik edildi”

Açıklamanın dikkat çekici yanı ise açlık grevlerinin 153. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili olan bölüm oldu:

Emniyet tarafından tüm pankartlar yasaklanmış olmasına rağmen DHKP-C mensubu olarak nitelendirilen ve yurtdışında PKK’nın lehinde eylem yapıp destek verdiği Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Beşiktaş tribünlerinde destek pankartı açılmıştır. Sporla ve özellikle futbolla hiç ilgisi olmayan bu tavır garipsenmiş bu şekilde taraftarımız tahrik edilmeye çalışılmıştır.

‘Takdirlik’ Konya taraftarı: Saygı duruşlarında protesto

Konyaspor kulübü açıklamasında Beşiktaş taraftarları için “Beşiktaş Belediyesi’ne ait 14 otobüsten inen vandallar” ifadesi kullanılırken, gerek saldırıların gerek kışkırtıcı hareketlerin gerekse kesici, delici, patlayıcı madde kullanımının Beşiktaş taraftarı tarafından yapıldığı iddia edildi.

Açıklamada Konyaspor taraftarı içinse “Şehrimizde oynanan milli maçlarda da taraftarlarımızın otaya koyduğu davranışlar takdir toplamıştır” ifadesi yer aldı.

Konyaspor’un “takdirlik” taraftarı, Ankara Katliamı’nın ardından 13 Ekim 2015’te oynanan Türkiye-İzlanda maçında, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasını ıslık, yuhalama ve tekbirlerle protesto etmişti.

TFF, bu olaydan sonraki ilk milli maçta yine Konya’yı adres seçmiş, 13 Kasım 2015 Paris Katliamı’ndan dört gün sonraki Türkiye-Yunanistan milli maçındaki saygı duruşunda da tribünlerden yine ıslık, yuhalama ve tekbirler yükselmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur