Konya’da Suriyeli sığınmacılara saldıran faşist güruh bir kişiyi öldürdü

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde yüzlerce kişi Suriyeli sığınmacılara saldırarak evlerini yakıp tahrip etti, bir kişiyi öldürdü, bir kişiyi de yaraladı. Faşist saldırganlar Suriyelilere yönelik her saldırıda olduğu gibi “Suriyelilerin, yakınlarını taciz ettiği” iddiasına sığındı

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Konya Karapınar İlçesi’nde dün (21 Ağustos) “taciz iddiasıyla” Suriye uyruklu bir kişinin ölümüne yol açan bir saldırı yaşandı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişi yürüyüşün ardından Suriyelilerin kaldığı ev ve işyerine saldırıp, ateşe vermeye çalıştı. Polis, olaylar başladıktan sonra Suriyelileri evlerinden tahliye etti.

Gece saat 00.30 sıralarında Fatih Mahallesi Seçilmiş Sokak’ta oturan Mehmet Ertunç (20) arkadaşlarıyla birlikte gezerken, aynı sokakta oturan Suriyeli 8 çocuk babası Mustafa El Muhammed (35) ve 5 çocuk babası Hüseyin El Muhammed ile karşılaştı.

İki grup arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında eve gidip av tüfeğini alan Mehmet Ertunç, Suriyeli iki kişinin üzerine ateş açtı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan Mustafa El Muhammed ile Hüseyin El Muhammed, ambulansla Karapınar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mustafa El Muhammed doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hüseyin El Muhammed ise ilk müdahalesinin ardından Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Gözaltına alınan Mehmet Ertunç ile olaya karıştığı öne sürülen Hasan Özenli (24) ve Davut Güner, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, Mustafa Güdal (34) ise serbest bırakıldı.

Suriyelilere yönelik her faşist saldırıda olduğu gibi bu kez de saldırganlar saldırdıkları kişilerin “kız kardeşlerini rahatsız edip, tacizde bulunduğu” iddiasıyla kendilerini savundu.

Neler yaşandı?

İlçede dün saat 21.00 sıralarında taciz olayı iddiasıyla sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişi, Anıt Meydanı’nda toplanıp, Suriyelileri istemediklerini söyledi. Ardından ilçede yürüyüş yapan kalabalık, İstiklal Marşı okuduktan sonra Suriyelilerin kaldıkları bölgelere yöneldi.

Kalabalığın büyük bir bölümü Çetni Mahallesi’nde hasarlı ve yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan ve Suriyelilerin kaldığı sağlık ocağı binasına gitti. Polis, binanın çevresinden önlem alırken, Konya ve Ereğli’den de takviye çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Kalabalığın dağılmaması üzerine TOMA’dan kitlenin üzerine tazyikli su sıkıldı. Bunun üzerine kalabalık polise tepki gösterdi. AKP İlçe Başkanı Naci Tartan da TOMA’nın önüne geçti.

Daha sonra olay yerine gelen Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, kalabalığı dağılmaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Kaymakam Karaca’nın Suriyelilerin ilçe dışına çıkartılacağı sözünü vermesi üzerine kalabalık grubun bir kısmı ikna olup dağıldı. Bu sırada eski sağlık ocağı binasındaki Suriyeli sığınmacılar da tahliye edildi.

Suriyelilere ait evleri tahrip ettiler

Saldırgan kalabalıktan bazıları ise bu kez, ilçe merkezinin farklı noktalarında Suriyelilere ait ev ve işyerlerine taş ve sopalarla saldırdı. Evlerin camlarını kırdı, bazı binaları da ateşe vermeye çalıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur