Filiz Kerestecioğlu: Bakanlığınız hayvan haklarını korumak için ne yapıyor?

Antalya’da kasten bir köpeğin ölümüne sebep olan sürücünün sadece “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan işlem yapılarak serbest bırakılmasına ilişkin HDP’li vekil Filiz Kerestecioğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi. Soru önergesinde hayvanların haklarını korumakla yükümlü bakanlığın ne tür çalışmalara yaptığı soruldu

Antalya’nın Kepez İlçesi’nde 17 Temmuz’da E. K. kullandığı aracını yolun kenarında bekleyen bir köpeğin üstüne sürerek ölümüne sebep olurken durmadan olay yerinden kaçıyor. Cinayetin andıran Antalya Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Orhan, 6 Ağustos’ta Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak araç sürücüsünden şikayetçi oldu.

Arama kararı çıkartılan 07 JH 433 plakalı aracın sahibi ve sürücüsü E.K., yakalandıktan sonra hakkında “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan işlem yapılarak serbest bırakıldı.

Sürücünün serbest bırakılmasına ilişkin HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, E.K.’yla ilgili sadece trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan işlem yapılıp serbest bırakılması, hayvanlara yönelik işlenen suçların cezasız bırakılması olarak vurgulandı. Önergede hayvanların yaşam hakkını ihlal eden kişilerin cezasız kalmasının nedenini ise uygulanan kanunların hayvanların “eşya-mal” olarak kabul edilmesi ve yaşam haklarının son derece yetersiz biçimde korunması olduğu belirtildi.

Türk Ceza Kanunundaki “mala zarar verme” maddesinin uygulanabilmesi için zarar gören hayvanların “sahipli” olması zorunluluğuna da dikkat çekilirken, bu yasanın hayvanı korumak konusunda çok kısıtlı bir işleve sahip olduğu belirtildi.

“Yeni tasarı ile kedi ve köpeklerin kısırlaştırılarak tecrit edilecek”

Önergenin devamında ise şu şekilde;

Ne var ki, hayvanların zarar gördüğü durumlarda idari ve adli süreçler zorlaşmakta, hayvan hakları konusunda herhangi bir eğitime veya duyarlılığa sahip olmayan yetkililer, mevcut olan kısıtlı sayıdaki hükmü dahi uygulamamaktadırlar.

Hayvan hakları savunucularına göre, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu için STK’ların, baroların hayvan hakları komisyonlarının ve meslek odalarının görüşü alınmadan hazırlanan yeni tasarı da hayvanlara sağlıklı bir koruma getirecek düzenlemeleri yapamamıştır.  Yeni tasarıyla öngörülen hapis cezalarının da alanda eğitim almamış hakimler tarafından uygulanmayacağı, hapis cezalarının para cezasına dönüştürüleceği iddia edilmektedir. Hatta, hayvan hakları dernekleri, tasarıyla kedi ve köpeklerin kısırlaştırıldıktan sonra şehirlerden uzaklaştırılarak tecrit edileceklerini ve ekolojik dengenin bundan zarar göreceğini ifade etmektedirler.

Bu bağlamda;

  1. Antalya’da bir köpeğin kasten ölümüne sebep olan kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili hayvanların haklarını korumakla yükümlü Bakanlığınızın bir girişimi olmuş mudur?
  2. Hayvanları kasten öldüren kişilerin cüzi cezalarla yahut hiçbir ceza almadan serbest bırakılmaları, kamuoyunun tepkisine neden olmaktadır. Hayvanlara kasten zarar veren kişilerin caydırıcı cezalar almaları için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
  3. Hukukçular ve kolluk güçleri başta olmak üzere ilgili kamu görevlilerine hayvan haklarıyla ilgili bir eğitim vermeyi planlıyor musunuz?
  4. Hayvan Koruma Kanunu Tasarısının STK’ların, baroların hayvan hakları komisyonlarının ve meslek odalarının görüşü alınmadan hazırlandığına ilişkin eleştiriler konusunda Bakanlığınızın görüşü nedir?
  5. Söz konusu tasarıyla kedi ve köpeklerin kısırlaştırıldıktan sonra şehirlerden uzaklaştırılacağına, hayvanların tecrit edileceğine ve ekolojik dengenin bundan zarar göreceğine ilişkin eleştirilerle ilgili Bakanlığınızın görüşü nedir?
  6. Yapılan eleştiriler doğrultusunda, STK’ların, baroların hayvan hakları komisyonlarının ve meslek odalarının da katılımı ile hayvanların haklarını gerçekten koruyan, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesine uygun yeni bir kanun tasarısı hazırlamayı düşünüyor musunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur