İran parlamentosunda ve Humeyni’nin türbesinde canlı bomba saldırıları

İran’ın başkenti Tahran’da önce İran parlamentosuna sonra da Humeyni Türbesi’ne saldırı gerçekleştirildi. IŞİD’in üstlendiği saldırılarda en az 12 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor

İran’ın başkenti Tahran’da sabah saatlerinde, önce İran parlamentosu sonra da Humeyni’nin türbesinde canlı bomba saldırıları ve silahlı saldırı gerçekleşti. IŞİD’in üstlendiği saldırılarda en az 12 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ayrıca saldırı IŞİD’in İran sınırları içerisinde gerçekleştirdiği ilk eylem niteliği taşıyor.

Tasnim Haber Ajansı, silahlı dört kişinin parlamentoya girdiğini ve iki kişinin yaralandığını aktardı. Saldırganların Pakistan uyruklu olduğu kaydedildi. Ajans ayrıca, parlamentoda rehin alınanların olduğunu belirtti.

Tasnim Haber Ajansı muhabiri Meclis’in kapatıldığını ve milletvekillerinin çıkışına izin verilmediğini bildirdi. Mecliste yaşanan çatışmada yaralananların 8 kişi olduğu duyuruldu. İran parlamentosundaki tüm saldırganların öldürüldüğünü ve rehine krizinin sona erdiğini açıklandı.

İran parlamentosundaki saldırının görüntüleri:

Humeyni’nin türbesinde saldırı

Fars Haber Ajansı ise, Humeyni’nin Türbesi’nde bombalı saldırı düzenlendiğini; iki saldırganın ise gözaltına alındığını kaydetti. Saldırıda bir kişinin öldüğü, beş kişinin de yaralandığı aktarıldı. İran devlet televizyonu, Humeyni’nin türbesine aralarında intihar bombacısının da olduğu dört kişinin saldırı düzenlediği bilgisini paylaştı. Tasnim de, Humeyni’nin türbesine saldırı düzenleyenlerden birinin gözaltına alındığını belirtti.

Humeyni Türbesi’ndeki patlama anı

Saldırının ardından Humeyni’nin türbesinde görev yapan güvenlik güçlerinin panik anı kameralara yansıdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur