İhraç edilen akademisyenler: Eleştirmeye, çözüm üretmeye devam edeceğiz

Dicle Üniversitesi’nden ihraç edilen ve ardından da gözaltına alınan akademisyenler basın açıklaması yaptı. Gözaltında yaşadıklarını da anlatan akademisyenler, “Biat etmeyeceğiz” dedi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nden 29 Nisan’da yayımlanan KHK ile ihraç edildikten sonra 1 Mayıs’ta gözaltına alınan 17 akademisyen, 4 Mayıs2ta Eğitim Sen’de bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Akademisyenler adına açıklama metnini okuyan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, “akademisyenlerin ülkede olan bitene, iktidarların uyguladığı politikalara itiraz ettikçe, çözüm önerileri sundukça, konuştukça, yazdıkça, ürettikçe korku imparatorluğunun yıkılacağını bilen iktidarın akademisyenlerin sesini kısmaya çalıştığını” söyledi.

“Akademi biat etmez”

Şahin, “Dicle Üniversitesi’nden ihraç edilen 17 barış akademisyeni evleri, odaları basılarak gözaltına alındı. Bu yapılanların tesadüf olmadığını biliyoruz. Her biri kendi alanında uzman ulusal ve uluslararası boyutta saygın akademisyenler ihraç edilerek topluma ve akademik çevreye üst perdeden mesaj verilmek istenmiştir. Eğer iktidara muhalif olursanız sizleri de ansızın işinizden eder evlerinizden gözaltına alırız mesajı verilmek istenmiştir. Siyasi iktidar şunu iyi bilsin ki akademi biat etmez, biat ederse akademi olmaz” diye konuştu.

“Eleştirmeye devam edeceğiz”

Akademisyenlerin görevlerine geri döneceklerini ifade eden Şahin, “Görevlerimize geri dönüp kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ancak bu hukuksuzluğu yaşatanların da şu an siyasal konjonktür gereği gücü elinde bulundurmanın verdiği iktidar uykusundan uyandıklarında barışın ve demokrasinin ne kadar önemli olduğunu ve asıl kendilerine lazım olacağını göreceklerdir. Bu yanlış uygulamalardan ve hukuksuz yollardan bir an önce vazgeçin. Çünkü bizler haklı olduğumuzu bildiğimiz barış, demokrasi, hukuk sevdasından vazgeçmeyeceğiz, eleştirmeye, çözüm üretmeye devam edeceğiz” dedi.

“İhraçlar tesadüf değil”

Açıklamanın ardından soruları cevaplayan akademisyenler, gözaltında hepsine aynı sorunun sorulduğunu belirttiler. Kendilerine “Örgütteki konumları” ile “Yapmayı düşündükleri örgütsel eylemler”in sorulduğuna dikkat çeken akademisyenler, “Hiçbir örgütle bağımız yok, hiçbir eylem planımız da yok. Biz akademisyeniz ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Dicle Üniversitesi’nden 17 akademisyenin ihraç edildiğini hatırlatan akademisyenler, bu isimlerin tesadüfen seçilmediğini, mevcut iktidara yönelik eleştirel yaklaşımlarından dolayı ihraç edildiklerini söylediler.

Kaynak: Duvar

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur