Kremlin, “Suriye ve müttefiklerinden ortak açıklama” haberlerini yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’tan oluşan ortak operasyon odasından yapılan, “ABD’nin Suriye’de kırmızı çizgiyi geçtiğine” ilişkin açıklamadan haberdar olmadıklarını söyledi

SURİYE VE MÜTTEFİKLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: SALDIRILARA KARŞILIK VERECEĞİZ

Sputnik’in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, İran ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı destekleyen askeri gruplar tarafından oluşturulduğu söylenen komuta merkezinden yapılan, “ABD’nin Suriye’de kırmızı çizgiyi geçtiğine” ilişkin açıklamadan haberdar olmadıklarını söyledi.

Basın mensuplarının Reuters’in servis ettiği habere ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, “Bilgimiz yok, teyit edemeyiz. Reuters’in bunu nereden aldığını ve söz konusu ismi açıklanmayan kaynakların nereden çıktığını bilmiyoruz” dedi.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen İlam el-Harbi (Savaş Enformasyonu), dün (9 Nisan) Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’tan oluşan ortak operasyon odasının açıklamasını yayımlamıştı.

Açıklamada, kırmızı çizginin bir kez daha geçilmesi halinde buna güç kullanarak cevap verileceği uyarısı yapılarak, “Şu andan itibaren herhangi bir saldırganlık veya kırmızı çizginin aşılmasına güç kullanarak cevap vereceğiz. Amerika, nasıl cevap vereceğimizi çok iyi bilir” denildiği belirtilmişti.

Söz konusu açıklama, Reuters tarafından da yayımlanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur