Sera-TAV ve Alkman işçileri direnişin 5. gününde kazandı

Direnişlerinin 5. gününde kazanım elde eden İnşaat-İş üyesi atılan işçiler ve işe devam eden işçiler, ihbar, kıdem ve yıllık izin ücretlerinin gerçek ücretler üzerinden alacak

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) üye olan Sera-TAV ve Alkman işçileri direnişlerinin 5’inci gününde kazandılar.

Sera-TAV ve Alkman patronlarıyla yapılan son görüşmede karşılıklı uzlaşı sağlandığını belirten İnşaat-İş; işten atılan işçilerin ihbar, kıdem ve yıllık izin ücretlerinin gerçek ücretler üzerinden hesaplanarak yatırılacağını belirtti. Ayrıca direnişe destek veren 38 İnşaat-İş üyesi de işten ister kendileri çıksın, isterse de 40-45 gün kalan işin bitmesiyle çıksın ihbar, kıdem ve yıllık izin ücretlerini gerçek ücretler üzerinden alabilecek.

Üç gündür direnişin düğüm noktası haline gelen ve Sera-TAV ve Alkman patronlarının pazarlık konusu haline getirdikleri geriye dönük çalışılan pazar günü mesai ücretlerinin gerçek ücret üzerinden yatırılması, resmi tatil ve dini bayramlarda çalışılan günlerin ek ücretleri gibi alacaklar, karşılıklı imzalanan protokol anlaşmasıyla mahkeme sürecine bırakılacak ve karar buradan çıkacak.

“İnşaat işçileri örgütlülüğün gücünü gösterdi”

Direnişe destek verenlere teşekkür eden İnşaat-İş, “Direnişe katılan tüm üyelerimizin ortak irade ve kararlılığını yansıtan bu karar inşaat işçileri için güçlü bir kazanımdır. Direnişin başından beri sendikamıza güveni tam olan üyelerimizin eylem ve irade birliklerindeki güçlü ortaklık, direnişi kazanacaklarına dair tam bir inanmışlık, sıkı ve kararlı duruş şüphesiz ki direnişi kazanmanın belirleyici en temel itici gücü olmuştur. Bu direniş bir kez daha göstermiştir ki, inşaat işçileri örgütlü olmanın, örgütlü gücünü sendikamız İnşaat-İş’te somutlaştırmanın etkisiyle bir kez daha kazanmanın kendi eseri olduğunu diğer tüm işçi kardeşlerine göstermiştir” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur