CHP Gençlik Kolları üyesi Samet Sarı, “Erdoğan’a hakaret”ten tutuklandı  

CHP Maltepe Gençlik Kolları üyesi Samet Sarı, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle, “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” suçundan tutuklandı

CHP Maltepe Gençlik Kolları üyesi 21 yaşındaki Samet Sarı, Twitter hesabındaki paylaşımları nedeniyle, “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” suçundan tutuklandı.

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan hakkında savcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarılan Samet Sarı bugün İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne getirildi. Marmara Üniversitesi’nde lisans öğrencisi olduğunu belirten Sarı ifadesinde, söz konusu Twitter hesabının kendisine ait olmadığını belirterek suçlamayı kabul etmedi.

“Cumhurbaşkanını IŞİD mensubu gibi takdim etti”

Ancak mahkeme, Sarı’nın paylaşımlarının “Cumhurbaşkanını IŞİD mensubu gibi takdim ettiğini, şahsını ve makamını tahkir etme amaçlı olduğunu” belirtti.

“2011’de açılan 3 bin 200 takipçisi olan profilin şüpheliye aidiyetinde hiçbir tereddüt bulunmadığını” söyleyen mahkeme, Sarı’nın paylaşımlarının “kin ve nefret içerdiği, aşağılayıcı ve hakaret niteliğinde olduğu, atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin olduğunu” belirterek tutuklama kararı verdi.

İtiraz reddedildi

CHP Maltepe Gençlik Kolları Üyesi Samet Sarı, hakkındaki soruşturma üzerine 15 Şubat’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılarından Yasemin Baba’ya ifade verdikten sonra tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 4.Sulh Ceza Hakimliği ise Samet Sarı hakkında adli kontrol kararı vermişti. Bu karara savcının itiraz etmesi üzerine Sarı hakkında 16 Şubat’ta yakalama kararı çıkarılmıştı. Sarı’nın avukatı Efkan Bolaç ise yakalama kararına itiraz etmiş, ancak itiraz reddedilmişti.

 

Sarı için Maltepe’de eylem

Samet Sarı’nın tutuklanması Maltepe’de protesto edildi. CHP öncülüğündeki eyleme Halkevleri, HDP, EMEP, ÖDP ve Kaldıraç destek verdi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ve CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu’nun konuşma yaptığı eylemde “Katiller, hırsızlar dışarda, bizim arkadaşlarımız içeride, ama tutuklamalarla bizi yıldıramazsınız. Hayır’ın sesinden korkuyorlar fakat biz Hayır’ı her sokakta her mahallede örgütleyeceğiz” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur