Çavuşoğlu’nun sözlerine İran’dan sert tepki: “Sabrımızın bir sınırı var”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Münih Konferansı’nda İran hakkında sarf ettiği ifadeleri eleştirerek, ‘yapıcılıktan uzak olarak’ tanımladı. Behrami “Türkiye’ye karşı sabrımızın bir sınırı var” dedi

İran Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Münih’teki güvenlik konferansında İran’ı suçlayan açıklamalarına cevap verdi. Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi, Çavuşoğlu’nun sözlerini ‘yapıcılıktan uzak olarak’ tanımladı.

Yakın Doğu Haber’in, BBC Farsça servisinden aktardığı habere göre Kasımi, bugün (20 Şubat) düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

İmparatorluğa geri dönmek şeklinde ham hayaller peşinde koşanların müdahaleci adımlarla yasadışı ve gayri meşru bir şekilde terörist grupları desteklemeleri, bölgede şiddetin ve dökülen kanın artmasına ve istikrarsızlığa sebep oluyor. Mesele saptırılarak bu tür adımların sorumluluklarından kurtulmak mümkün değildir.

“Türkiye’ye karşı sabrımızın bir sınırı var”

Fars haber ajansının bildirdiğine göre ise, Behram Kasımi, Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye, bizim önemli bir komşumuzdur. Türkiye özellikle başarısız darbe girişiminden sonra bizden birçok yardım gördü. İran’ın onlara ne ölçüde yardımlar yaptığını kendileri çok iyi biliyorlar. Bilemiyorum onlara hak vermeli mi vermemeli mi? Ama Türkiye’deki düzensiz, istikrarsız ve kaygı verici durum, bu ülkedeki bazı politikacıların uygunsuz söz ve davranışlarına neden oluyor. Muhtemelen bunun sonuçları konusunda çok fazla düşünmediler. Belki de onlara dayatılan sorunlardan kaynaklanan öfke ve konuyu saptırma halinden ve kendilerini girdaba sürükleyen yanlış politikalarından dolayı somut bir şey bulmak ve onunla temel sorunlarını gizlemek zorundalar.

Biraz daha sabırlı olmak daha iyi, bizimle Türkiye arasında bu tür şeylerin ve söylemlerin olmasını istemiyoruz. Türkiye konusunda sabredeceğiz; ama sabrımızın da bir sınırı var.

Umarız Türkler, İran’a yönelik söz ve açıklamalarında bizim cevap vermemizi gerektirmeyecek şekilde daha fazla zeka ve bilinçle hareket ederler. Umarız bu olay bir son nokta olur ve tekrar etmez. Eğer Türkiye’deki dostlar, yeniden bu hataları yaparsa cevap vermek zorunda kalacağız ve kesinlikle sessiz kalmayacağız.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün (19 Şubat) Münih’teki güvenlik konferansında yaptığı konuşmada “İran, mezhepçiliği yayıyor. İran’ın mezhepçiliği yayma politikaları, maalesef birçok bölge ülkesinin, örneğin Suudi Arabistan, Bahreyn ve Körfez ülkelerinin istikrarını zayıflatıyor. İran, Irak ve Suriye’yi Şii yapmaya çalışıyor, bu çok tehlikelidir. İstikrar ve güvenlik için İran’ın bu politikalarına son vermesi yönünde teşvik etmemiz gerekiyor” demişti.

“İran başkalarını itham etmek yerine, bölgesel politikalarını gözden geçirsin”

Tahran yönetiminden yapılan açıklamanın ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan jet yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bölgedeki krizler nedeniyle ülkesine mülteci olarak sığınan insanları dahi savaş alanına sürmekten çekinmeyen bir ülkenin bölgedeki gerginliğin ve istikrarsızlığın sorumlusu olarak başkalarını itham etmesini kabul etmek de anlamak da mümkün değildir.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin, ülkesinin bölge politikalarının takdir edildiği ve adil bulunduğu yönündeki ifadeleri ise, Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası platformlarda bu ülke hakkında yoğun olarak dile getirilen endişe ve şikayetler karşısında büyük bir çelişki oluşturmaktadır.

İran’ın kendisine yönelik eleştirileri dile getiren ülkeleri itham etmek yerine, yapıcı adımlar atması ve bölgesel politikalarını gözden geçirmesi beklenir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur