Beyaz Saray: İncirlik tehdidi, bu üsten sağladığımız desteği baltalar

Saray-AKP iktidarının İncirlik blöfüne ABD’den sert mesajlar geldi. Beyaz Saray, “İncirlik üssünün kapatılması tehdidi hem Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalarına zarar verir hem de bizim ve koalisyonun da bu üsten sağladığımız desteği baltalar” derken, Pentagon’dan yapılan açıklamada da “İncirlik’i kullanmaya devam etmek istiyoruz” denildi

ABD’YLE YAŞANAN EL-BAB GERİLİMİNDE SARAY’DAN “İNCİRLİK’İ KAPATIRIZ” BLÖFÜ

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin El-Bab’da devam eden Fırat Kalkanı operasyonuna hava desteği vermemesi nedeniyle Türkiye ile ABD arasındaki ipler gerilmişti. Son olarak Saray Sözcüsü İbrahim Kalın da bugün (5 Ocak), “İncirlik’i kapatma hakkı bizim elimizde” diye konuşmuştu.

Saray-AKP iktidarının İncirlik blöfüne ABD’den sert mesajlar geldi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest bir soru üzerine “İncirlik üssünün kapatılması tehdidi hem Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalarına zarar verir hem de bizim ve koalisyonun da bu üsten sağladığımız desteği baltalar” ifadelerini kullandı.

“İncirlik’i kullanmaya devam etmek istiyoruz”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook da günlük basın brifinginde İncirlik konusu başta olmak üzere Türkiye ile Suriye operasyonunda işbirliği hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Cook brifingin başında Türkiye ile ABD’nin hem en üst düzey hükümet yetkilileri hem de askeri kanallar vasıtasıyla sürekli olarak iletişim halinde olduğunu açıkladı. Cook ayrıca “Bu noktada söyleyebileceğim Türkiye ile Amerika’nın ortak hedefi Suriye’de ve her yerde IŞİD tehdidini ortadan kaldırmaktır. Bu aşamada El-Bab’daki operasyon da son derece önemlidir” dedi.

Kalın’ın “İncirlik’i kapatıyoruz deme hakkımız her zaman var” ifadelerinin hatırlatılması üzerine de Pentagon Sözcüsü Cook, “İncirlik’in koalisyon güçlerinin operasyonlarında ne kadar önemli olduğunu söyledim. İncirlik’i kullanıyor olmaktan biz de koalisyon da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu konuda da Türk yetkililer ile görüşmeye devam edeceğiz. Biz İncirlik’in aynı şekilde kullanılmasına devam edilmesini bekliyor ve umuyoruz” dedi.

“Münbiç konusundaki tavrımız değişmedi”

Basın brifinginde Cook’a, Türkiye’nin El-Bab’ın ardından Münbiç’e doğru ilerleyeceğinin bizzat Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığı ve “teröristler burada yuvalanıyor” dediği hatırlatıldı ve ABD’nin bu durumda tavrının ne olacağı da soruldu.

Cook bu soruya, “Bizim Münbiç konusundaki tavrımız değişmedi. IŞİD Münbiç’ten çıkarıldı ve bu çok önemli bir gelişme. Bu noktaya koalisyon güçlerinin büyük çabası sonucunda ulaşıldı. Biz şu an üzerine odaklanılması gereken konunun IŞİD’in Suriye’nin geri kalanından da temizlenmesi olduğunu düşünüyoruz” diyerek yanıtladı.

Sendika.Org 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur