AKP’nin İncirlik blöfü tutmadı: “Üssün kapatılması gündemde değil”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DEAŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok” dedi

ABD’YLE YAŞANAN EL-BAB GERİLİMİNDE SARAY’DAN “İNCİRLİK’İ KAPATIRIZ” BLÖFÜ

ABD’den gelen açıklamaların ardından Saray-AKP iktidarının İncirlik blöfü tutmadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, “Şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil” açıklaması geldi.

ABD’deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin El-Bab’da hava desteği vermediğini söyleyen Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

İncirlik Üssü’nde NATO çerçevesinde Amerika ve müttefiklerimiz var. Gayet iyi bir işbirliğimizde oldu. Fakat özellikle DAEŞ’e karşı oluşturulan koalisyon çerçevesinde başka ülkelerin uçaklarının, askeri personelinin gelmesine de müsaade ettik. Şimdi biz DAEŞ’e karşı önemli bir mücadele veriyoruz. Fakat son zamanlarda koalisyonun hava desteğini görmüyoruz. Madem DEAŞ ile mücadele etmek için bir koalisyon oluşturduk, Türkiye de fiziki imkanlar sağladı, peki niye destek vermiyorsunuz? Amaç ne? Ne istiyorsunuz?” diye sordu.

“İncirlik’in kapatılması gündemde değil”

Rakka’dan El-Bab’a doğru gelen IŞİD unsurları olduğunu ve bunların koordinatlarını da verdiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Niye vurmuyorsunuz? Bunu beklemek bizim en doğal hakkımız değil mi? Şimdi bunlar olmayınca bu sefer halkımız da soruyor; “Madem destek vermeyecekler, İncirlik Üssü’nü niye kullanıyorlar?” Son derece haklı bir soru ya da sorgulama. Yani şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DEAŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok. Halkımız bana göre haklı. Halkımızın ferasetine biz her zaman inanıyoruz. Sağduyulu bir şekilde sorguluyor; ‘Biz burada şehit veriyoruz. Niye destek vermiyorsun? Niye geldin, niye destek vermiyorsun?’ Bu son derece haklı bir soru.

Ne olmuştu?

İlk olarak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, 3 Ocak’ta, El-Bab’da yoğun IŞİD ateşi altında kalan TSK’ye bağlı askerlere, Türkiye’nin isteğine karşın hava desteği verilmemesiyle ilgili bir soruya, “Koalisyon uçakları Türkiye’nin isteği üzerine havalandı ve o bölgede uçuş yaptı” diye yanıt vermişti.

Sorunun, ‘yalnızca uçuş mu yaptılar, hava saldırısı düzenlemediler mi’ şeklide geri gelmesi üzerine de Cook, “Hava saldırısı yapılmadı, bir tür güç gösterisi yapıldı” demişti.

Cook’un sözlerine yanıt veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise 4 Ocak’ta “Biz müttefiklerimize de bunu da söylüyoruz, ‘Siz bu noktada hem DEAŞ ile mücadele ettiğinizi ifade ediyorsunuz hem de istenen, arzu edilen desteği vermiyorsunuz. Bu da kamuoyunda sizin DEAŞ ile mücadelede samimiyetinizin sorgulanmasına sebep oluyor.’ Bu, tabii ki Türkiye içerisinde de İncirlik’in de sorgulanmasına sebep oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

Aynı gün ABD ordusunun Bağdat’taki sözcüsü Albay John Dorrian da Washington’ın El-Bab’da Türkiye’ye destek verilmesi konusundaki görüşmelerin sürdüğünü belirterek Türkiyeli yetkililerin ne teklif edildiğinden haberdar olduğunu söylemişti.

Saray Sözcüsü İbrahim Kalın da 5 Ocak’ta katıldığı bir televizyon programında, “İncirlik’i kapatma hakkı bizim elimizde. Ama önce şartlar değerlendirilir” diye konuşmuştu.

Kalın’ın sözlerinin hatırlatılması üzerine, 5 Ocak’taki basın brifinginde konuşan Pentagon Sözcüsü Cook, “İncirlik’i kullanıyor olmaktan biz de koalisyon da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu konuda da Türk yetkililer ile görüşmeye devam edeceğiz. Biz İncirlik’in aynı şekilde kullanılmasına devam edilmesini bekliyor ve umuyoruz” ifadesini kullanmıştı

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de aynı gün “İncirlik üssünün kapatılması tehdidi hem Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalarına zarar verir hem de bizim ve koalisyonun da bu üsten sağladığımız desteği baltalar” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur