Bartınlıları yok sayan AKP vekiline yanıt: Biz kim miyiz? Biz halkız!

Termik santrale karşı verilen mücadeleye destek vermeyen Bartın AKP Milletvekili Yılmaz Tunç, kendisine yönelik tepkiye “Siz kimsiniz” diye yanıt verince Bartın Platformu tekrar açıklama yaptı: Biz kim miyiz, biz halkız!

Bartın’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı aylardır mücadele veren Bartın  Platformu, geçtiğimiz hafta AKP Bartın Milletvekili’ne seslenerek mneden mücadelelerine destek vermediğini sormuştu. Tunç’un aylar sonra ilk defa konuştuğunda da Bartın halkının zaten söylediği şeylerden ötesine geçmemesi de Bartınlıların tepkisini çekmiş ve “Aylar sonra ağzını açtın o da hep goy goy” demişti.

Bunun üzerine Yılmaz Tunç 23 Aralık’ta  açıklama yaparak Bartın Platformu’nun Bartın halkını temsil etmediğini söylemiş ve “Siz kimsiniz” demişti.

Tunç’un bu açıklamasına öfkelenen Bartınlılar tekrar açıklama yaptı: Biz halkız!

Biz kim miyiz? 2019 Davacı, 10 bin termiksiz yaşam mitingi katılanı, 42 bin itiraz dilekçesi sahipleriyiz.

Biz halkız Sayın Tunç, Bartın’da yaşayan, Bartın’da yaşayacak olan halkız.”

 

Bartın Platformu’nun açıklamasının tam hali:

Biz kim miyiz?

 Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç”a nezaketten yoksun “Siz kimsiniz?” sorusunu iade ediyor ve yanıtlıyoruz. Nisan 2010’dan bu yana kim olduğumuzu anlamak istemeyişini de artık anlayışla karşılayamayacağımızı ifade ediyoruz.

Biz halkız

Termik santral için ÇED olumlu kararı verilmesi sürecinde ve daha sonra bu kapsamda değiştirilen Çevre Düzeni Planları hakkında bütün diyalog çabalarımıza rağmen, Bartın Platformu’nun görüşme isteklerini geri çeviren, kamuoyuna bu konuda bir açıklama dahi yapmayan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, ancak üç ay sonra Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale destek çıkmak için “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” gibi her yöne çekilebilecek laflar söylemesi üzerine kendisini milletvekili olarak laf kalabalığıyla konuyu geçiştirmek yerine daha sorumlu davranmaya çağırmıştık. Kendisi halkın %54’ünün oyunu almış milletvekiline eleştiri sınırını aşacak ifadeler kullandığımızı iddia ediyor. Sayın vekil, biz size oy verenlere hatta Bartın’da yaşayan bütün halka karşı sorumlu olduğunuz için seslendik zaten. Yoksa Avukat Yılmaz Tunç’a bir şey söylememize gerek yoktu. Biz size; “halkı yanıltmayın, bir milletvekilinin görevi halka doğruları söylemektir, laf kalabalığı (goygoy) yapmak değildir” dedik. Bu söylemde eleştiri sınırını aşacak bir şey olduğunu sanmıyoruz. Kaldı ki bize verdiğiniz cevapta laf kalabalığına devam edip ilgisiz bir çok bilgiyi araya sıkıştırmışsınız. Böylece sizi laf kalabalığı yapmak konusunda eleştiren bizleri bir kez daha haklı çıkarmışsınız.

Sayın Tunç size sorduğumuz hiçbir soruya cevap vermemişsiniz. Mugada’ya geçen yıl Alpler Enerji tarafından yapılmak istenen termik santralin çok zararlı olduğunu iddia ederek bu termik santrali yaptırmamak için çaba göstermiştiniz (http://www.hurriyet.com.tr/milletvekili-yilmaz-tunc-mugada-ya-santral-olmaz-endiseye-gerek-yok-37089710). Biz de size;

-Termik santral Mugada’da zararlı da, Amasra’da değil mi?

-Mugada turizm bölgesi de, Amasra değil mi?

-Mugada Karadeniz’in cennet köyü de, Amasra cennet ilçesi değil mi? diye sormuştuk. Ayrıca şu soruları da cevaplamanızı istemiştik;

-İl başkanınız termik santralin yeri uygun değil diyor. Bu durumda Hüseyin Manav mı ahkam kesiyor, yoksa siz mi?

-Kavşak suyunu Hattat’a peşkeş çekecek misiniz?

Siz bu sorularımızın hiçbirine cevap vermediğiniz gibi, üst perdeden Bartın Platformu olarak kim olduğumuzu, Bartın adını kullanamayacağımızı, açıklamamızın altına cesaret edemediğimiz için kendi imzamızı değil de Bartın Platformu imzasını attığımızı iddia etmişsiniz. Sayın Tunç, Bartın Platformu Amasra’ya yapılmak istenen termik santrali engellemek için 9 Nisan 2010’da Bartın ilindeki belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, siyasi parti yöneticileri, belediye meclisi üyeleri ve hatta ve hatta dönemin AKP İl Başkanı, İl Genel Meclisi Başkanı ve AKP’li Belediye Meclis üyelerinin de katılımı ile kuruldu. Tarih ve kayıtlar kimseyi yanıltmaz.

Bundan 6 yıl önce kuruluşunda da açıkça ifade edildiği üzere Bartın Platformu milletvekilin sandığı gibi marjinal bir grup,  termik santral üzerinden siyaset yapan ve bundan nemalanan, tuzu kuru birkaç tipten oluşan bir yapı değildir.

Bartın Platformu siyasetçilerin tepiştiği veya birbirine seçim arifelerinde termik santral üzerinden mesaj verdiği bir yer de değildir.

Sayın Tunç’a aradan geçen 6 yıl ardından tekrar hatırlatıyoruz. Kent Konseyi vb üzerinden siyasetçilere vermek istediğiniz mesajları başka yerlerde veriniz. Kaldı ki Bartın Platformuna destek veren ve sizin yüzde 54 diye ifade ettiğiniz seçmenlerinizin de Bartın ve Amasra’da sağlıklı yaşamak için mücadelemizin içinde yer aldığını hatırlayınız. İşinize gelsin ya da gelmesin bizler farklı meslek alanlarından memleketin havasına ve suyuna sahip çıkmak için sizin gibi yanlış ve yanlı politikaları körü körüne savunup halkın sosyal barışını bozmak isteyen şirketlerin sözcülüğüne hiç soyunmadık. Termik santralin Tarlaağzı’na değil de Gömü köyüne yapılmak istendiğini de artık öğrenmenizde fayda görüyoruz. Anlaşılan şirket sizden habersiz yaptığı onlarca hukukun arkasından dolanma işlerine yenilerini ekleyip termik santralin yeri konusunda bile sizi yanıltmaya devam ediyor. Bir kere de bizlerle diyaloğa girmenizi ve çağrılarımıza kulak vermenizi temenni ediyoruz.

Size Bartın’da yaşayanlar olarak son önerimiz, çağrımıza kulak verip, artık “termik santral istemediğinizi” her alanda söylemenizdir.

Biz kim miyiz?

2019 Davacı, 10 bin termiksiz yaşam mitingi katılanı, 42 bin itiraz dilekçesi sahipleriyiz.

Biz halkız Sayın Tunç, Bartın’da yaşayan, Bartın’da yaşayacak olan halkız.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur