Şahin’den HDP çıkışı: Demokrasi olsa tutuklanmazlar, tahliye olmalılar

AKP Milletvekili Mehmet Ali Şahin, HDP’li vekillerin tutukluluklarına yönelik eleştirisinin arkasında durdu. “Gerçekten demokratik bir ülkede” deyip tutuklamaları eleştiren Şahin, Anayasa Mahkemesi’nin Mehmet Haberal kararını işaret edip tahliye gerekliliğine dikkat çekti

mehmet_ali_sahin

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu HDP’li 10 vekilin tutuklanması hakkında daha önce “Tutuklanmasalar daha iyi olurdu” diyen AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, bu defa da Anayasa Mahkemesi’nin Mehmet Haberal kararını işaret ederek HDP’li vekillerin tahliye olabileceğini söyledi.

Sözlerini böyle savundu: “Gerçekten demokratik bir ülkede…”

Cumhuriyet’in haberine göre; Safranbolu’da bir restoranda basın toplantısı düzenleyen Şahin, HDP’li vekillerin tutuklanmasına ilişkin sözlerinin sorulması üzerine “Hâlâ aynı fikirdeyim. Niçin? Çünkü ben Meclis Başkanlığı yapmış biri olarak şunu düşünürüm; gerçekten demokratik bir ülkede parlamento aritmetiği, ölüm ve kesinleşmiş mahkeme kararıyla ancak değişmelidir” dedi.

Ölüm ve kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan yapılacak bir yargı müdahalesini “vesayet” olarak niteleyen Şahin, benzer bir şey iktidar partisinin başına gelse, muhalefetin gensoru vermesiyle hükümetin dahi düşebileceğini, dolayısıyla bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Mehmet Haberal kararını işaret etti

Mehmet Ali Şahin, HDP’li vekillerin tahliye edilmeleri gerekliliğine hukuki açıklama da getirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin hapishanedeyken CHP’den milletvekili seçilen Mehmet Haberal ile ilgili kararını işaret eden Şahin şöyle konuştu:

Dolayısıyla bir milletvekili hakkında bir dava açılabilir ancak kesinleşene kadar milletvekillerinin milletvekilliklerini yapması gerekli. Mehmet Haberal kararında Anayasa Mahkemesi’nin bir görüşü var. Diyor ki, ‘Milletvekilleri cezaevinde tutuklu. Ancak bu kişi cezaevindeyken milletvekili seçilmiş parlamenterlik yapamıyor.’

Bir milletvekilinin parlamenterlik yapması önüne bir engel konmamalıdır, kesinleşmemişse hakkında ki hüküm. Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkında bulundular. Muhtemelen Anayasa Mahkemesi, Mehmet Haberal kararında olduğu gibi bunlarla ilgili, ‘Bu kişiler henüz milletvekilidir, dolayısıyla milletvekilliği yapmaları asıldır’ diyerek bir karar verirse tahliye edilirler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur