TSK, YPG’nin çekildiği Münbiç köylerinde sivilleri vurdu: Ölü ve yaralılar var

Cerablus’ta bulunan TSK birlikleri, YPG’nin çekilip Münbiç Askeri Meclisi denetimine bıraktığı köyleri savaş uçakları ve top atışlarıyla vurdu. Çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi

tsk_obus

AKP-MİT güdümlü cihatçı çetelerle omuz omuza vererek IŞİD’in boşalttığı Cerablus’a operasyon düzenleyen TSK birlikleri, Cerablus’un 8 kilometre güneyinde bulunan ve Demokratik Suriye Güçleri’nin denetiminde olan Til Emarne köyünü savaş uçaklarıyla ve top atışlarıyla vurdu.

ANHA’nın haberine göre; hava saldırısı ve top atışları sonucunda köyde çok sayıda sivil yurttaşın yaşamını yitirdi, birçoğu da yaralandı.

Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri Dış İlişkiler Genel Sorumlusu Abdulaziz Yunus da ölüm ve yaralanmaları doğruladı. Yunus, Türkiye’nin saldırılarını “YPG varlığı” ile gerekçelendirmeye çalıştığını, oysa YPG’nin Cerablus operasyonundan önce birliklerini Fırat’ın doğusuna çektiğini, bölgede sadece Münbiç Askeri Meclisi savaşçılarının olduğunu belirtti.

Reuters ise Cerablus Askeri Meclisi’nin hava saldırısına ilişkin açıklamasına ve iddialarına yer verdi. Sınırın Türkiye tarafındaki Karkamış’ta Reuters’e konuşan bir görgü tanığı da sabah saatlerinde uçakların havalanmasının ardından Suriye tarafındaki köylerde patlamalar duyduğunu ve yükselen dumanlar gördüğünü aktardı.

Türkiye, Cerablus operasyonunun ertesinde de Afrin, Kobanê ve Derik bölgelerindeki YPG mevzilerine obüs toplarıyla hedef almıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur