TSK, Münbiç köylerini top ve savaş uçaklarıyla vuruyor

Kürt kaynakları TSK’nın YPG mevzilerini hedef alarak Münbiç köylerini top ve savaş uçakları ile vurduğunu haberleştirirken, Reuters de Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü verilerine dayanarak Münbiç’in vurulduğunu duyurdu

tsk-cerablus

Cerablus’un ele geçirilmesinin ardından TSK ve AKP MİT güdümlü çeteler operasyonda asıl hedef olduğu gizlenmeyen YPG’nin öncülüğündeki güçlerin mevzilerine yönelmişti.

Bu sabah (28 Ağustos) yayımlanan Reuters haberine göre Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk uçaklarının, Cerablus’un güneyindeki Münbiç kentinin kuzeyindeki bölgeleri vurduğunu belirtti.

Bölgeden yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA) da Sacur Suyu’nun kuzeyindeki Münbiç’e bağlı köylerin toplar ve savaş uçakları ile vurulduğunu kaydetti.

ANHA ayrıca, Afrin’in Raco ilçesine bağlı Museka köyündeki YPG mevzilerine de saldırı düzenlendiğini bildirdi.

TSK Müşterek Özel Kuvvetleri ve AKP-MİT güdümlü cihatçı çeteler, Suriye’de IŞİD’in zaten boşaltmış olduğu Cerablus’u ele geçirdikten sonra kasabanın güneyinde YPG-YPJ öncülüğündeki güçlerin mevzilerine yönelmişti. Dün (27 Ağustos) TSK tarafından desteklenen cihatçıların  YPG-YPJ güçleri öncülüğünde oluşturulan Münbiç Askeri Meclisi’nin, Cerablus’un 8 km güneyinde El-Emarne ve yakınındaki Yusufbeg köyünde bulunan mevzilerine saldırması üzerine Cerablus Askeri Meclisi’nin karşılık verdiği, AKP-MİT güdümündeki çetelerle bölgede şiddetli çatışmaların başladığı belirtilmiş, TSK’ya ait iki tankın imha edildiği bölge kaynaklarınca dile getirilmişti.

TSK, YPG’nin çekildiği Münbiç köylerinde sivilleri vurdu: Ölü ve yaralılar var

Cerablus’ta TSK tankı vuruldu: Bir asker hayatını kaybetti

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur