“Demokrasi Bayramı” nedeniyle birçok yerde saldırı ve provokasyonlar

Başbakan Binali Yıldırım’ın ilan ettiği “Demokrasi Bayramı” gerici, faşist, ırkçı saldırılar ve provokasyonlarla kutlanıyor. İstanbul Gazi’de faşist saldırının ardından polis provokasyonu, Moda’da gerici ahlakçı saldırı; Antakya Armutlu ve Sümerler mahallelerinde gerici faşist provokasyon,; Ankara Battalgazi’de Suriyelilere dönük ırkçı saldırı, Tuzluçayır’da nedensiz polis tacizleri… Meclisin “kahraman” ilan ettiği saldırganlar, “bayramlarını kutluyor”

01.00 Bir müddet daha bekleyişini sürdüren Armutlu halkı, mahallenin güvenliğini sağladıktan sonra evlere dağıldı.

01.50 Tuzluçayır‘da sivil polisler yoldan geçen halka hakaret edip gözaltına almaya çalışıyor. Polisten kaçanlar ise apartmanlara sığındı. Bir müddet bekleyen polisler daha sonra çekildiler.

00.35 Antakya’da halk, faşist provokasyonlara karşı Uğur Mumcu Meydanı’nda bekleyişini sürdürüyor.

antakya_ugur_mumcu_meydani_17temmuz2016

00.23 İstanbul Gazi’de Yunus Emre Mahallesi’ndeki barikatları polis dağıttı. Çatışma bir süre daha ara sokaklarda sürdü.

ist_gazi_mahallesi_16temmuz2016

23.55 Ankara’da Suriyelilerin işyerlerine yönelik ırkçı saldırıya ilişkin görüntüler

23.55 Ankara’da Önder Mahallesi Selçuk Caddesi üzerinde Suriyelilere ait bazı işyerleri kundaklandı, bazılarının da camları kırıldı.

23.45 Antakya Armutlu’da halk “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Uğur Mumcu Bulvarı’na yürüyor.

23.41 Tuzluçayır’da polis sokaktan ayrıldı ancak mahallede dolaşmaya devam ediyor. Polis karakola çekiliyor.

23.19 Ankara Tuzluçayır’da polislerin arkasında faşistlerin de olduğu bilgisi geldi.

23.14 Gericilerin içki içildiği için saldırdığı İstanbul Kadıköy’deki Moda’da halk AKP’lileri kovdu.

23.10 Ankara Tuzluçayır’da polis provokasyonu sürüyor. Abidin Aktaş Sokak’a giren TOMA tazyikli su sıktı. Sokağın başında sivil polisler ellerinde silahlarla bekliyor.

23.05 Antakya’da tekbir getiren ve küfürler savuran bir grup, Çekmece istikametinden Uğur Mumcu Bulvarı’na doğru gidiyor.

23.01 İstanbul Gazi Mahallesi İsmetpaşa’da çatışmalar sürüyor. Yunus Emre’de de en ufak bir hareketlilik gören polis doğrudan devrimcilere saldırıyor.

23.00 Antakya’da Armutlu ve Sümerler mahalleleri arasındaki Yeloğlu Köprüsü’nde polis yolu kesti.

antakya_yeloglu_koprusu_16temmuz2016

22.54 Armutlu-Uğur Mumcu bulvarı arasında motosikletle turlayan gerici-faşistler mahalleliyi provoke etti. Mahalleli bu kişilere müdahalede bulundu.

22.43 Defne’de, Alevilerin yoğun olduğu Sümerler Mahallesi’ndeki Aalen Alanı’nda gerici-faşist bir güruh araçlardan inerek tekbir getirdi.

22.36 Moda’da içki içtikleri ve açık giyindikleri bahanesiyle gericiler birkaç kişilik bir gruba saldırdı.

22.23 Antakya Köprübaşı’nda AKP’nin “kutlamaları” sonrası gerici-faşist güruhlar araç konvoyu halinde Sümerler ve Armutlu mahallelerinden geçiyor. Gerici-faşist bir güruh araç konvoyu ile Armutlu Mahallesi’nde birkaç tur attı. Bunun üzerine mahalleli sokağa indi. İlk olarak mahalleliye sözlü tacizde bulunan gerici-faşist güruh, toplanma üzerine Armutlu’dan çekildi. Polis mahalleye giriş çıkışı kapattı.

22.08 İkitelli’de polisin devrimcilere biber gazıyla saldırması sonucu barikat kuruldu.

Cngi1gwWgAADk4g

21.53 Okmeydanı’nda Halk Cephesi ve polis arasında çatışma olduğu iddia ediliyor.

21.45 Saat 21.00 civarı Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Ankara Şahintepe Mahallesi’ne gelen AKP’liler Mehter Marşı açıp mahallelileri tahrik etmeye çalıştı. AKP’liler esnaf ve mahalleliler tarafından kovuldu.

20.42 Polisle taşınan AKP’li kitlesi Gazi’den kaçtı. Polis sokaklara gaz atıyor.

19.37 İstanbul Gazi Mahallesi’nde bayraklarla yürüyüş yapan AKP’liler polis eşliğinde, mahallesini savunanlara saldırdı. Mahallesine sahip çıkanlar İsmetpaşa Caddesi’ne barikatlar kurdu. Kitle karşılıklı bekleyişini sürdürüyor.

gazi-darbe-yuruyus-1

19.06 İstanbul Gazi’de mahallesini savunmak için toplananlara polis AKP’lileri arkasına alarak saldırıya geçti.

gazi-darbe-yuruyus

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur