Doğuş Üniversitesi bir akademisyenin daha sözleşmesini feshetti

Doğuş Üniversitesi ‘barış’ isteyen bir akademisyenin daha sözleşmesini feshetti. Rektör, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzalamanın cezasının ‘devlet memurluğundan çıkarma’ olduğunu belirtirken, sözleşmesi feshedilen Prof. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu, “Bu sürecin önü alınmaz ise Türkiye’deki üniversitelerin tümüyle sonu gelecektir” dedi

dogus-universitesi-serdar-degirmencioglu

Doğuş Üniversitesi, Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu’nun sözleşmesini feshetti.

Doğuş Üniversitesi, 29 Nisan’da bir diğer imzacı akademisyen Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever’in sözleşmesini feshetmiş, Değirmencioğlu’nu ise bölüm başkanlığı görevinden uzaklaştırmıştı.

Doğuş Üniversitesi, imzacı akademisyenin sözleşmesini feshetti

Rektör Prof. Dr. Abdullah Dinçkol imzasıyla bildirilen kararda, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalamanın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/E-b bendindeki “devlet memurluğundan çıkarma” cezasının unsurlarını oluşturduğu öne sürüldü. Bu kararın sözleşmenin feshi biçiminde uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Bianet’ten Beyza Kural’a konuşan Değirmencioğlu, hakkını arayacağını belirterek, “Bu sürecin önü alınmaz ise Türkiye’deki üniversitelerin tümüyle sonu gelecektir” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur