Halkın katliama öfkesi sokaklarda

Ankara’daki katliam birçok ilde protesto edildi. Van’da polis halka saldırırken, birçok yerde halk polisin engelini aşarak katliamı lanetledi

Çanakkale

canakkale-1

Demokratik kitle örgütlerinin çağrısı ile saat 17.00’da İskele Meydanı’nda toplanan Çanakkaleliler, siyah çelenk ile AKP İl binasına yürümeye başladı. Polisin yolu kapatması üzerine halk oturma eylemine başladı. Görüşmeler sonucunda polis geri çekilerek AKP binası önüne barikat kurdu. Çanakkale halkı AKP önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra İskele Meydanı’na dönerek oturma eylemi yaptı.

canakkale

Mersin

mersin

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla katliamı kınamak için bine yakın Mersinli Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya geldi. “Katil IŞİD, Katil AKP” ve “AKP halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde kitle her geçen an artmaya devam etti.

mersin-1

Mardin

KESK Mardin Şubeler Platformu öncülüğünde, Mardin Karayolları Parkı’nda oturma eylemi başlatıldı. Sessiz oturma eylemini gören çok sayıda yurttaş da eyleme destek verdi.

Diyarbakır

HDP ve DBP il örgütleri ile KESK Diyarbakır Şubeler Platformu öncülüğünde Ofis’te binlerce kişi “Terörist AKP” sloganlarıyla katliamı protesto etti.

Yapılan açıklamalar sonrasında zılgıtlar ve alkışlar ile oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi ardından Sur ilçesine doğru yürüyüşe geçen kitleye, Urfakapı’da barikat kuran polisler plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin saldırısında Habertürk muhabiri Mehmet Kayahan plastik merminin isabet etmesi sonucu yaralandı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Diyarbakır halkına çağrıda bulunarak, “Yarın Ankara’dan gelecek olan şehitlerimizi karşılamak ve Ankara’da yaşanan patlamayı, Kürt halkına yönelik saldırıları protesto etmek üzere tüm halkımızı yarın saat 12.00’da Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelmeye çağırıyoruz. Halkımız saldırılara karşı seslerini yükseltmelidirler” dedi.

Manisa

Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu katliamı yürüyüşle protesto etti. “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları ile yapılan yürüyüşte, miting için Manisa’nın Saruhanlı ilçesinden giden ve bombalı saldırıda yaşamını yitiren Emin Aydemir, Resul Yanar ve Nizamettin Bağışçılar’ın isimleri anıldı.

Adana

İnönü Parkı’nda bir araya gelen Adanalılar, Atatürk Parkı’na yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan kitle, açıklamaların ardından eylemi sonlandırdı. Adana’da esnaf ise protesto için kepenk kapattı.

Aydın

Aydın’da emek ve demokrasi güçleri, Sevgi Yolu Sokağı’nda bir araya gelerek Adnan Menderes Bulvarı’na doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar ile AKP Efeler ilçe binası önüne varan kitleye, bina önünde bekleyen bir kişinin saldırmak istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Kent Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, yapılan saldırıdan AKP’nin sorumlu olduğunu söyledi.

Didim’de de halk eski Adliye binasında buluşup kent merkezine yürüdü. Yürüyüş güzergahında bulunan AKP İlçe Örgütü’nün önünden geçerken kitle “Hırsız, katil AKP” sloganıyla katliamın sorumlularına tepki gösterdi.

Urfa

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde açıklama yapılarak oturma eylemi gerçekleştirildi. DBP İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek, Emek ve Demokrasi Platformu olarak yarın saat 15.00’te Topçu Meydanı’ndan Karameydanı Camii’ne kadar yürüyüş düzenleyeceklerini duyurarak katılım çağrısı yaptı.

Halfeti’de HDP ve DBP öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Yası temsilen siyah bezin asıldığı HDP ilçe binası önünde açıklama yapan kitle ardından yürüyüş düzenlendi. Eylem yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile son buldu.

Birecik’te Heykel Meydanı’nda yapılan açıklama ile katliam kınandı. Suruç’ta çok sayıda kişi Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek, Suruç katliamının faillerinin, Ankara’da da katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

Antep

Antep Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen binler, Yeşilsu Parkı’na yürüyüş düzenlendi.

Adıyaman

KESK öncülüğünde Engelliler Çarşısı’nda bir araya gelerek yürüyüş yapmak isteyenlere polis engel oldu. Engelin ardından yolda oturma eylemi yapan yurttaşlar, siyah bez açtı.

Cizre

Özyönetim toplantısının gerçekleştiği Helen Halı Saha’nın önünde açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “KCK’nin ateşkes ilan edeceği yönündeki açıklamaların ardından saldırılar arttı. Kimin kanın durmasını istediği kimin istemediği çok açıktır” dedi.

Yüksek’in ardından konuşan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel, Şırnak ve tüm ilçelerinde katliama karşı saat 14.00’da kitlesel yürüyüş düzenleneceğini belirterek, tüm halkı düzenlenecek olan bu yürüyüşlere davet etti.

Van

Van’da binlerce yurttaş merkez İpekyolu ilçesinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı’nda bir araya geldi. Eylem öncesinde parka gelen 2 genç gözaltına alındı. İsimleri ve gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen gençler, zırhlı araca bindirilerek Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP Van Milletvekili Adayı Nadir Yıldırım, yapılan katliamın tek sorumlusunun Erdoğan ve AKP’nin olduğunu belirterek, “Saray sefası için katliamlara devam ediyorlar. Şiddet dilini kullananlar bugün yeni bir katliama daha imza attı. Halk bu katliamlara sessiz kaldıkça, devlet yeni katliamlar peşinde olacak” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından kitle 2 Nisan Kavşağı’na doğru yürüyüşe geçti. Kavşakta oturma eylemine geçen kitleye bir süre sonra polis gaz, tazyikli su ve ses bombaları ile saldırdı. Gençler ise taş ve sopalarla polisin saldırısına karşılık verdi. Diğer caddelere de yayılan çatışmalar, polisin geri çekilmesiyle son buldu.

Başkale’de katliama tepki gösteren halk DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek Kadir Saruhan Caddesi’ne kadar alkışlar eşliğinde yürüdü.

Iğdır
Iğdır’da da DBP ve HDP il örgütleri öncülüğünde katliam yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

Erzurum

Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semtinde bir araya gelen kitle katliamı lanetledi.

Bitlis

Katliam Bitlis kent merkezinde yapılan yürüyüş ve oturma eylemleriyle protesto edildi.

Muş

Muş’un Bulanık ilçesinde esnaflar kepenk indirdi, sürücüler ise kontak kapattı. DBP ve HDP binaları ile Belediye binasına ise katliamı kınamak için siyah bezler asıldı.

Kars

HDP ve DBP İl Örgütleri binası önünde toplanan kitle, buradan At Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçti. Ancak polislerin yürüyüşe engel olmak istemesi üzerine kitle ile polis arasında gerginlik çıktı. Polis engeline aldırış etmeyen kitle, oluşturulan polis kordonunu aşarak yürüyüşüne devam etti.

Hakkari

Hakkari’de de esnaflar kepenk kapattı, yurttaşlar ise evlerinin balkonlarına siyah bezler astı. Kent merkezinde de toplanan yurttaşlar yaptıkları açıklamayla katliamı kınadı.

Kocaeli

Katliam, emek ve meslek örgütleri tarafından İzmit İnsan Hakları Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla da protesto edildi. “Amed’i, Suruç’u, Ankara’yı unutma! Her yer Ankara her yer direniş” sloganları atıldı.

Yalova

HDP Yalova İl Örgütü de katliamı Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

Tekirdağ

Çorlu Demokrasi Güçleri katliamı yaptıkları açıklamayla protesto etti.

Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısı ile Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi bir araya geldi. Katliamı lanetleyen pankartların yanı sıra sıklıkla “Katil AKP”ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri sözcüsü Özlem Yavuz, AKP ve Saray’ın iktidarda kalmak uğruna kendisinden olmayan herkese karşı topyekun savaş açtığını söyledi.

Basın açıklamasının ardından kitle, kentten Ankara’ya barış mitingine gidenleri beklemek için Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemine geçti.

Sendika.Org, DİHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur