‘Zabıta terörüne son verin, Beyoğlu sokakları bizim’

Beyoğlu Kent Savunması, Beyoğlu’nda yaşanan zabıta terörüne dur demek için belediye binası önünde eylemdeydi  

IMG_9991

Beyoğlu Kent Savunması üyeleri, son günlerde yaşanan zabıta saldırılarını Beyoğlu Belediyesi önünde protesto etti. CHP eski milletvekili Melda Onur, oyuncu Orhan Aydın  ve İnsan Hakları Derneği’nden Avukat Hüseyin Boğatekin’in de destek verdiği eylemde Savunma üyeleri “Beyoğlu Belediyesi’ni uyarıyoruz. Zabıta terörünüze bir son verin” yazılı pankart açtı.

Şişhane’deki belediye binası önünde bugün (10 Temmuz) saat 15.30’da bir araya gelen Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ‘Misbah cevap ver: Kim bu sivil faşist zabıtalar’, ‘İftarda insan ayrımı yapılır mı?’, ‘Sokak müzisyenlerine dokunma’ ve ‘Bu sokaklar bizim, Beyoğlu bizim kalacak’  yazılı dövizler taşıdı. ‘Misbah elini Beyoğlu’ndan çek’  sloganları atıldı.

Beyoğlu’nda sivil zabıtaların son dönemde artan saldırılarına örnekler olarak  dayak yiyen muhabirler, bıçakla saldırıya uğrayan seyyar satıcılar, yerlerde tekmelenen esnaflar, tartaklanan ve müzik aletlerine el konulan müzisyenler sıralandı. Son olarak 5 Temmuz günü, oyuncu Erol Babaoğlu saldırıya uğramıştı. Babaoğlu, Taksim Meydanı’nda her sene kurulan iftar sofrasına Suriyeli bir kadının alınmamasına itiraz edince sivil zabıtalar tarafından darp edilmişti.

‘Sokaklar, meydanlar bizimdir’

Basın açıklamasından önce söz alan tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, “Bu kentin sahipleri, her kentte olduğu gibi o kentin içinde yaşayan insanlardır. Onlara sorulmadan bu alanların talan edilmesi, bir takım kara para aklayıcılarına, çetelere peşkeş çekilmesi kabul edilemez. Sokaklar, meydanlar bizimdir, yaşam alanımızdır. Arkadaşlarımıza, esnafa ve vatandaşlara uygulanan şiddet kabul edilemez, reddediyorum” dedi.

IMG_9969

‘Küçük iktidarcıklar, büyük iktidarları taklit ediyor’

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nden Avukat Hüseyin Boğatekin, yaptığı konuşmada “Bu ülkede terör var. Bu ülkede polis terörü var. Bu ülkede asker terör var. Bu ülkenin her alanında özel güvenlik terörü var. Bu ülkede son zamanlarda özellikle zabıta terörü var. Artık zabıta gibi küçük iktidarcıklar, büyük iktidarları taklit ediyor. İç Güvenlik Yasası’nın faşizmi kendini her yerde göstermektedir”  dedi.

‘Darp etme emrini veren kimdir?’

CHP eski milletvekili Melda Onur, “Belediye Başkanlığı yapan zata sormak istiyorum? Zabıtalara, LGBT’lilere, sokak müzisyenlerini, iftardaki, gazetecileri darp etme emrini veren kimdir? Biz burada olduğumuz sürece sokak müzisyenleriyle dayanışmaya devam edeceğiz” diyerek olayın takipçisi olacaklarını belirtti. Beyoğlu Belediye Başkanına, Beyoğlu’ndan elini çekmesini, hatta Beyoğlu’ndan çekip gitmesini istedi.

IMG_0074

 

‘Yemek de yiyebilirsiniz, dayak da’

Beyoğlu Kent Savunması adına basın açıklamasını okuyan oyuncu Erol Babaoğlu, “Bizler Beyoğlu’ndan gelip geçen insanlar, bizler Beyoğlu esnafı, seyyar satıcılar, savaştan kaçmış Suriyeliler, Roman vatandaşlar, Kürtler, Türkler, her milletten insan, sokak müzisyenleri, gazeteciler, evine ekmek götürebilmek için çalışanlar; bizler Beyoğlu’nda yaşanan saldırılardan sonra hayatımızdan endişe ediyoruz” dedi.

Babaoğlu konuşmasında “Beyoğlu Belediyesi’nin artık iftar alanına uyarı levhası asmalıdır: ‘Burası iftar alanı, yemek de yiyebilirsiniz, dayak da. Görevlilerimize dikkat edin!’ ve ‘Beyoğlu’nda, Taksim Meydanı’nda buğday pahalı, can ucuz! Dikkat edin!’ ifadelerine yer verdi.

Açıklama ‘Misbah elini Beyoğlu’ndan çek’ sloganlarıyla son buldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur