Türkiye’nin dört bir yanında binler sokakta: “Suruç Katliamı’nın hesabını soracağız”

SGDF’li gençlerin Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak üzere geldikleri Suruç’ta bombalı saldırı sonucu katledilmesine duyulan öfke tüm Türkiye’de sokağa taştı. Dört bir yanda binler “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganlarıyla yürüdü, katliamın hesabını sorma sözü verdi

ankara_suruc_katliam_5

Kobanê için Suruç’a giden SGDF’lilere bombalı saldırı

İstanbul’da onbinler Suruç katliamını protesto etti: Sorumlusu AKP’dir

Kürt kentlerinde on binler yürüdü: ‘Suruç’ta patlayan AKP ve IŞİD zihniyetidir’

Tüm Türkiye Suruç için sokakta: İl il dakika dakika eylemler

Ankara

Mithatpaşa Caddesi’ndeki ESP Genel Merkezi önünde bir araya gelen bin 500’e yakın Ankaralı “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Hırsız katil AKP”, “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla AKP İl Başkanlığı’na yürüdü. Polis barikatına mesafe bıraktıktan sonra ilk olarak bombalı saldırıda yaşamını yitiren SGDF’liler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından basın açıklamasını ESP Parti Meclisi üyesi Ali Haydar Akdeniz okudu.

Bombalı saldırının nasıl gerçekleştiğini anlatan Akdeniz, saldırı sonrasında yaralananların ve onları tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırmaya çalışanlara da polisin saldırdığını belirtti. Rojava Devrimi’ni boğmak için IŞİD çetelerini besleyenlerin ve “Kobanê düştü düşecek” diyenlerin bugün de Kobanê’yi yeniden inşa etmek isteyen gençleri katlettiğini ifade eden Akdeniz, “Her seferinde canice saldırdıkları bizler onların zalimliklerine inat buradayız. Bilmezler ki bir ölür bin doğarız. Onları akıttıkları kanda boğacağız. Bize güçleri yetmiyor, yetmeyecek. Yaptıkları katliamların, döktükleri kanların, gencecik yoldaşlarımızın hesabını soracağız” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de söz aldı. SGDF’li gençlerin acısını yaşadıklarını ve öfkesini hissettiklerini söyleyen Önder, hiçbir saldırının devrimciler arasındaki dayanışmanın önüne geçemeyeceğini dile getirdi, “Devrimciler ölür, devrimler yaşar. Yaşasın sosyalizm, yaşasın halkların kardeşliği” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

İzmir

Suruç’taki katliam İzmir’de de yüzlerce kişinin katıldığı bir eylem ile protesto edildi. 19.30’da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm tek yol devrim”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı. Kitle adına basın açıklamasını Deniz Bakır okudu.

Yapılan saldırının halklar arasındaki dayanışmaya, kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barışa ve özgürlüğe, Rojava Devrimi’ne ve Kobanê Direnişi’ne yapıldığını belirten Bakır, katliamın sorumlusu olarak IŞİD çetelerini ve AKP iktidarını gösterdi. Katliamı lanetlerken katliamı planlayanların ve gerçekleştirenlerin derhal ortaya çıkarılmasını talep eden Bakır, “Katliamın üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından kitle Basmane Meydanı’ndaki AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti ancak polis Cumhuriyet Meydanı girişinde yürüyüşü engelledi. Kitle içerisinden polis barikatına tepki gösterilirken, polis “Gündoğdu’daki halkımızı rahatsız ediyorsunuz, eylemi sonlandırın” anonsu yaptı. Bunun üzerine polis barikatı önünde oturma eylemi başladı.

Oturma eylemi, cumartesi ve pazar günü tüm kentlerde eş zamanlı eylemlerin çağrısının yapılmasıyla son buldu.

 

Antalya

Suruç Katliamı Antalya’da da Kapalıyol önünden Cumhuriyet Meydanı’na yapılan yürüyüş ile protesto edildi. Bini aşkın kişinin “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarıyla yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. Katliam için “Halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojova devrimi ve Kobanê direnişine, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır” denilen açıklamada saldırıyı gerçekleştirenlerin Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen, faşist IŞİD çeteleri ve onunla işbirliği içerisinde olan AKP iktidarı olduğunun altı çizildi.

IŞİD ve benzeri tecavüz ordularının destek aldığı bütün ülkeler ve rejimler ile IŞİD’in başını okşayan Ankara’daki yöneticilerin bu barbarlığın suç ortağı olduğu belirtilen açıklamada “Katilleri de onları besleyip büyütenleri de çok iyi biliyor ve tanıyoruz. Ne tecavüzcü- katil IŞİD çeteleri ne de onların destekçileri şunu çok iyi bilmelidir ki halklarımız arasındaki dayanışmayı bu tür katliamlarla boğamayacaklar. Sorumluların ve göz yumanların ortaya çıkarılması için mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

Alanya’da ise akşam saatlerinde Anıt Meydanı önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. “Bir halk katlediliyor, gözlerini kapama” yazılı pankart açan yaklaşık 200 kişi yaşanan katliamı lanetledi.

Bursa

Suruç’taki katliama karşı Bursa’da Savaş Karşıtı Platform’un çağrısıyla yüzlerce kişi Fomara Meydanı’nda buluştu, katliamı lanetledi. Açıklamada platform adına konuşan Umut Beyaz, “Suruç’ta ve Kobanê’de yaşanan patlamalar orada barış için, insanlığın yeniden inşası için bir araya gelmiş gençlerimizin bedenlerine değil, insanlığa, barışa, kardeşliğe ve bir arada yaşam iradesine karşı yapılmış insanlık dışı bir katliamdır” dedi. Saldırılara karşı eşit, özgür, demokratik, bağımsız bir ülke mücadelesine boyun eğmeden kararlılıkla devam edeceklerinin altını çizen Beyaz, katliamı boşa çıkararak katillerin yakasına yapışacaklarını, inadına barışı savunacaklarını dile getirdi.

Açıklama sonrasında kurum temsilcileri ile CHP ve HDP’li milletvekilleri kısa konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından HDP İl Binası’na doğru yürüyüşe geçildi. Bursa’daki eylemin başından bu yana polisler ve sivil faşistler tarafından yapılan provokasyonlar yürüyüşte de sürerken, bir faşistin hakaretler yağdırmasının ardından kısa süreli gerginlik yaşandı. Faşist saldırgan soluğu Fomara Emniyet Müdürlüğü’nde alırken, emniyet binasından çıkan sivil polis ve faşistler cop ve sopalarla kitleye saldırdı.

Saldırı sırasında 4 kişi gözaltına alındı. Kitle ise gözaltıların bırakılması için oturma eylemine geçti. Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki oturma eylemi iki saat boyunca devam etti ve gözaltıların serbest bırakılacağının netleşmesi üzerine sonlandırıldı.

Gözaltında bulunanlar ise gece 24.00’dan sonra serbest bırakıldılar.

Adana

Adana’da emek ve demokrasi güçlerininçağrısıyla saat 18.00’da İnönü Parkı’nda bir araya gelinerek Atatürk Parkı’na yürüdü. “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganlarının atıldığı yürüyüş parkta yapılan açıklama ile son buldu. Basın açıklamasında katliamdaki tüm sorumluluğun IŞİD çetelerini besleyen AKP iktidarı olduğunun altı çizildi. Adanalılar, katliamın hesabını soracaklarını dillendirdi. Kısa bir süre de oturma eylemi yapılmasının ardından eylem son buldu.

Kocaeli

Kocaeli halkı Suruç Katliamı’na karşı İnsan Hakları Parkı’ndan Cumhuriyet Parkı’na bir yürüyüş düzenledi. Yüzlerce kişinin katılım sağladığı eylemde sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı. Cumhuriyet Parkı’nda basın açıklaması yapılmasının ardından hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Açıklama, bir süre oturma eylemi yapılması ile sonlandı.

 

Çapul TV'deki videoyu izlemek için resmin üzerine tıklayın.

Çapul TV’deki videoyu izlemek için resmin üzerine tıklayın.

Çanakkale

Çanakkale muhalefeti de saat 19.00’da İskele Meydanı’nda buluşarak AKP İl Binası ve kordon üzerinden yeniden İskele Meydanı’na gelinerek bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. SGDF’li gençlere yönelik katliamın kınandığı basın açıklamasında katliamın hesabının sorulması için eylemlerin sürdürüleceği ifade edildi.

Samsun

Samsun’da ESP ve HDP il örgütlerinin çağrısıyla Çiftlik Caddesi Akbank önünde bir araya gelinerek bir eylem gerçekleştirildi. “Katliamcı IŞİD çeteleri yenilecek, Suruç’ta yaşanan devlet destekli IŞİD katliamının hesabını soracağız” pankartının açıldığı eylemde “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Katil devlet hesap verecek”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Basın açıklamasının yapılmasından sonra 15 dakikalık oturma eylemi yapıldı ve eylem sonlandırıldı.

samsun_suruc_protesto

Malatya

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Suruç’taki katliamı kınamak amacıyla PTT Malatya Şubesi önünde basın açıklaması yapıldı. Eylemde açıklama yapan Ferhat Çankaya, IŞİD’den hiçbir desteğini esirgemeyen AKP’nin bu saldırının asıl sorumlusu olduğuna işaret ederek “AKP iktidarı, IŞİD’e verdiği desteği kesmedikçe bu ülkemizin doğusundan batısına ve Ortadoğu’da yaşayan tüm insanların yaşamları tehlike altındadır” dedi.

Kentlerdeki eylemlerin haberleri eklenecektir.

Sendika.Org/ Ankara, Antalya, Adana, Kocaeli, Çanakkale, Malatya

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur