TEV-DEM: ‘Pirsûs saldırısı Kobanê’nin yeniden inşasına yöneliktir’

TEV-DEM Suruç’ta SGDF üyelerine yönelik saldırıyı lanetledi, saldırının Kobanê’nin yeniden inşası hamlesine dönük olduğunu ve arkasında Türk devletinin olduğunu söyledi

Kobanê için Suruç’a giden SGDF’lilere bombalı saldırı

Toplumsal muhalefetten Suruç açıklamaları: ‘Asıl sorumlulardan hesap soracağız’

tev_demDemokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Suruç’taki katliam saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayarak yaşamını yitirenlerin ailelerine ve tüm Kürdistan ve Türkiye halkları ile devrimci güçlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

TEV DEM, İstanbul’dan gelerek Kobanê’ye geçmek isteyen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerine yönelik Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde gerçekleşen katliam saldırısının, Kürt halkı tarafından halkların kardeşliği ve ortak yaşamına dayalı demokratik bir toplum inşa etme çabalarına yönelik ırkçı ve şovenist güçlerin komplolarının yeni bir halkası olduğunu belirtti.

Rojava devriminin başından bu yana Bakur halkının bu devrime büyük destek olduğunu ve kendi devrimi görüp sahiplendiğini belirten TEV DEM, bu tarihsel gerçekliğin Kobanê’ye yönelik en barbar saldırılara karşı sergilenen duruşta somut ifadesini bulduğunu kaydetti.

YPG güçlerinin IŞİD çetelerine ve onu destekleyen, arkasında duran güçlere büyük başarılar kazandığına vurgu yapılan açıklamada, düşman çevreler ile başını Türk devletinin çektiği bazı kesimlerin bu tarihi başarıları hazmedemediğine işaret edilerek şöyle denildi:

Özgürlük yolunda ısrarlı yürüyüşün sahibi olan bu solcu Kürt ve Türk gençlerine yönelik katliam saldırısı, bu saldırgan kesimlerin demokratik cepheye olan düşmanlıklarını en açık göstergesidir. Rojava’da askeri anlamda başarısız kalan bu kesimler, şimdi de Kobanê’nin yeniden inşasına dönük hamleye darbe vurmak istemişlerdir. Ancak bu saldırıları asla Kürt halkının özgürlük iradesini kıramayacak, Pirsûs ve Kobanê birliği her zamankinden daha da güçlü hale gelecektir.

Bu son saldırı da açıkça göstermiştir ki, Türk devletinin bu terörist saldırılarda parmağı vardır. Bu katliam saldırısıyla Türk devleti Rojava ve Bakurê Kurdistan’daki Kürt halkına bir mesaj vermeye çalışmaktadır. Türk devleti şu anda derin bir siyasi kriz yaşamakta ve Kürt sorununun demokratik çözümüne bağlı olarak tüm demokratikleşme sorunlarından ısrarla kaçmaktadır. Bu nedenle gerçekleştirdiği bu tür katliam saldırılarıyla siyasi ve barışçıl çözüm umutlarını sona erdirdiğini ilan etmektedir.

Kobanê’nin Bakurê Kurdistan halkının büyük sahiplenmesiyle sergilediği tarihi direnişte, başta MLKP olmak üzere Türkiye’deki birçok sol-sosyalist ve demokratik güç ve çevreden de büyük bir katılım olmuştur. Kobanê direnişinde karanlık güçlere karşı bölge halklarının birliği açığa çıktı. Bu direnişle sağlanan halkların birliği ile aynı zamanda demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kaderinin de bir olduğu belirginlik kazanmıştır. Bu anlamda Kobanê’nin yeniden inşası hamlesini, elde edilen tarihi direniş başarısından daha aşağı görmüyoruz. Bu nedenle bu gençlere yönelik saldırı, aynı zamanda Kobanê’nin yeniden inşasına dönük bir saldırı olmuştur. Çetelerin Rojava devriminin yıldönümündeki bu saldırı, direniş ruhuna ve şehitlerimizin kanlarıyla aratılan değerlere bağlılığımızı, yine Kürt halkı ve bölgedeki tüm halkların düşmanlarına karşı direnişimizdeki kararlılığımızı daha da artırmıştır.

TEV DEM Yürütme Kurulu olarak bu barbar saldırıyı insanlığa ve ahlaki değerlerine yönelik bir saldırı olarak görüyor ve nefretle kınıyor, lanetliyoruz. Tüm şehit ailelerine, tük Kürt ve tük halkına, onların devrimci güçlerine başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Halkımızın ve tüm direnen güçlerin özgürlük için ortaya koyduğu çelikten iradesinin terörü ve tüm destekçilerini yenilgiye uğratacağına dair her zamankinden daha fazla umutlu ve inançlıyız.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur