SGDF’li gençlerin hayali Kobanê’de yeşerdi

Kobanê’yi yeniden inşa sürecine katılmak için geldikleri Suruç’ta katledilen SGDF’li gençlerin hayallerinin gerçekleştirilmesi için Kobanê’de ilk adım atıldı. Gençlerin anısına bağlı kalmak amacıyla kentte direniş bölgesi olarak anılan Kanîya Kurda bölgesinde özgürlük bahçesi ismiyle “Suruç Şehitleri Ormanı” oluşturuldu

kobane-suruc-sehitleri-ormani (1)

Kobanê’ye geçerek özgürlük bahçesi oluşturmak isteyen ancak AKP destekli IŞİD çetelerinin kanlı saldırısı sonucu Suruç’ta yaşamını yitiren SGDF’li gençlerin hayallerinin gerçekleştirilmesi için ilk adım atıldı.

kobane-suruc-sehitleri-ormani (3)

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, Rojava Demokratik Gençlik Birliği (YCR) ve Kobanê’de bulunan SGDF üyeleri, direniş döneminde büyük kahramanlıklara sahne olan Kaniya Kurda bölgesinde özgürlük bahçesi adıyla “Suruç Şehitleri Ormanı” oluşturuldu. Akşam saatlerine doğru yapılan çalışmalar kapsamında bölgeye 250’yi aşkın fidan dikildi. Fidan dikimine Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Muslim, gençlik örgütü temsilcileri, SGDF üyeleri, MLKP savaşçıları ve çok sayıda Kobanêli yurttaş katıldı.

‘Saldırı dayanışma ruhuna yapılmıştır’

Fidan dikimine geçilmeden önce konuşmalar yapıldı. İlk olarak Rojava Demokratik Gençlik Birliği adına konuşan Şirin Osman, Suruç’ta gerçekleştirilen saldırıyı lanetleyerek, saldırının YPG/YPJ’nin Rojava’daki başarısını ve ortaya çıkan dayanışma ruhunu hazmedemeyenlerin ortaklığıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi. Osman, gençlerin yaratmak istediği kardeşlik köprüsünü sahipleneceklerinin altını çizerek, tüm Rojava gençliğine de devrimi sahiplenme ve savunma çağrısı yaptı.

‘Hayalleri için inşaya dört kolla sarılacağız’

Osman’ın ardından konuşan SGDF MYK üyesi Medine Özmez, Suruç’ta katledilen arkadaşlarının hayallerini gerçekleştirmek için ilk olarak özgürlük bahçesinin inşasıyla işe koyulduklarını belirterek, bu süreci daha da güçlü bir şekilde sahiplenerek onların anılarını sahipleneceklerini söyledi. Özmez, “Yoldaşlarımızın kurmak istediği kardeşlik köprüsünün temellerinin ne kadar sağlam olduğunu buradan bir kez daha gösteriyoruz. Onların hayallerini gerçekleştirmek için inşaya dört kolla sarılacağız” dedi.

kobane-suruc-sehitleri-ormani (2)

Son olarak konuşan Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim ise, tüm saldırılara karşı insanlığı savunmaya devam edeceklerini belirterek, “Birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz” diyerek yola koyulan gençlerin ortaya koyduğu tavrın herkese örnek olması gerektiğini, bu saldırıyı gerçekleştirilen insanlık dışı yapıların hiçbir şekilde amaçlarına ulaşamayacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından onlarca yurttaş, özgürlük bahçesine fidanlar dikerek, gençlerin Kobanê’de “ölümsüzleşmesi”ni sağladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur