Kürt kentlerinde on binler yürüdü: “Suruç’ta patlayan AKP ve IŞİD zihniyetidir”

Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak için Suruç’a gelen SGDF’li gençlere yönelik katliama karşı Kürt kentlerinde de on binler sokaklara çıktı. Hemen hemen tüm kentlerde ve ilçelerde katliamdan sorumlu tuttukları AKP binalarına yürüyen kitleler, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganı attı, “Suruç’ta patlayan AKP ve IŞİD zihniyetidir” dedi

amed_suruc_katliam_1

Kobanê için Suruç’a giden SGDF’lilere bombalı saldırı

Türkiye’nin dört bir yanında binler sokakta: “Suruç Katliamı’nın hesabını soracağız”

İstanbul’da onbinler Suruç katliamını protesto etti: Sorumlusu AKP’dir

Diyarbakır

Diyarbakır’da DBP İl Binası önünde toplanan binlerce kişi DTK binasına yürüdü. Yürüyüşte “Sabır taşmıştır, devrim zamanı” pankartı taşındı, “Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP”, “Bijî berxwedana YPG” ve “Şehid namirin” sloganları atıldı. HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, İmam Taçıer ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve HDP-DBP yöneticileri de katılırken, açıklama saygı duruşu ile başladı.

Açıklamada konuşan DBP Diyarbakır Eş Başkanı Ali Şimşek, halkların bu katliamı kabul etmeyeceğini ve hesap soracağını söylerken, HDP Diyarbakır Eş Başkanı Ömer Önen de IŞİD çetelerini meşrulaştıran AKP’nin saldırılara açıkça zemin hazırladığını belirtti. Açıklamalarda SGDF’nin devrimci dayanışması selamlandı.

amed_suruc_katliam_3

Bağlar

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Hatboyu Caddesi’nde katliamı protesto eden gençler yolu trafiğe kapatınca polis saldırdı. Zırhlı araçlarla yapılan saldırıya taş, havai fişek ve molotof kokteylleriyle karşılık verildi.

Ergani

Ergani ilçesinde de HDP ve DBP’nin çağrısıyla eski Hükümet Konağı’na yüründü, “Gençler inşaya, AKP savaşa”, “Her canın hesabını soracağız” dövizleri taşındı. Eylemde konuşan DBP Ergani İlçe Eş Başkanı Şeyhmus Doku katliamdan AKP ve IŞİD’in sorumlu olduğunu ifade etti.

Bismil

Bismil’de belediye binasına yapılan yürüyüş ile katliam protesto edildi. Sloganların susmadığı, öfkenin dinmediği eylemde DBP Bismil İlçe Yöneticisi Nesim Balta konuştu. Balta, “Bu olayın arka planında öteden beri DAİŞ’i koruyan ve bölgede gelişmesinin önünü açan AKP hükümetinin ve MİT’ in desteğinin olduğu açıktır” dedi.

Silvan

DBP ilçe örgütünün çağrısıyla Hükümet Konağı’na kadar bir yürüyüş yapıldı. Yapılan yürüyüşün ardından konuşan DBP yöneticisi Mahmut Gezer, AKP destekli IŞİD’i kınadıklarını söyledi. Oturma eyleminin ardından eylem son buldu.

amed_suruc_katliam_4

Van

Van’da Feqiyê Teyran Parkı’nda binlerce kişi Suruç Katliamı’nı protesto etmek için buluştu. “Döktüğünüz kanda boğulacaksınız” yazılı pankart taşınırken, parktan İki Nisan Kavşağı’na kadar yüründü. Yürüyüşe HDP ve DBP yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını yapan HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, bu saldırının Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıdan farklı düşünülemeyeceğinin altını çizdi. Erdoğan’ın “Bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına izi vermeyeceğiz” sözlerini hatırlatan Dilekçi, Kobanê etrafındaki devrimci dayanışma ruhunu selamladı, bu dayanışmayı daha da artıracaklarını dile getirdi.

Batman

Batman’da HDP ve DBP örgütlerinin çağrısıyla Yılmaz Güney Sineması önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan HDP Milletvekili Saadet Becerikli, Erdoğan’ı Rojava devrimine saygı duymaya çağırdı, ayrıştırıcı dilin iç savaşa götüreceğini ifade etti. Açıklama sonrasında 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Siirt

Siirt’te HDP ve DBP çağrısıyla yapılan yürüyüşe ise polis saldırısı gerçekleşti. DBP İl Binası önünden başlayıp AKP İl Binası’na yapılan yürüyüşte kortejin önü polis tarafından kesildi. Yürüyüşün izinsiz olduğunu ileri süren polis, kitlenin dağılmaması üzerine gaz bombalarıyla saldırdı, kitle ise direnişe geçti.

Saldırı sırasında polis Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir’i darp etti. Bunun üzerine aralarında korumaların bulunduğu kişiler müdahale etti, polis 10 kişiyi gözaltına aldı.

sirnak_suruc_katliam_1

Şırnak

Şırnak’ta HDP, DBP ile emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla binlerce kişi katliama kınama yürüyüşü yaptı. “Öfkemiz büyük, sözün bittiği noktadayız” pankartı açılan yürüyüşte AKP ve IŞİD’e büyük tepki vardı. Eylemde konuşan İHD Şube Yöneticisi Büşra Demir, Kürt halkının Rojava’daki kazanımlarına yönelik bir saldırı olduğunu söyledi, saldırıda IŞİD’e karşı net bir tavır almayan AKP’nin sorumlu olduğunu ifade etti.

Cizre

Şırnak’ın Cizre ilçesinde halk SGDF’lilere yönelik katliama karşı binler olup sokağa çıktı. Sanat Sokağı’nda yapılan eylemde “Suruç’a ses vermek, Kobanê’ye ses vermektir”, “AKP-IŞİD zihniyeti Suruç’ta patladı”, “Katil devlet hesap verecek” yazılı pankartlar taşındı. Kitle adına konuşan Yusuf Kolanç, tüm katliamlara karşı direneceklerini ve hiçbir saldırının mücadelelerini engelleyemeyeceğini belirtti. Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

sirnak_suruc_katliam_2

Hakkari

Binevş Kadın Dayanışma Merkezi önünde HDP ve DBP çağrılarıyla bir açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Rahmi Temel, IŞİD çetelerinin AKP’nin desteği ile kirli yüzünü tekrar gösterdiğini söyledi, katliamların gerçekleşmemesi için Hakkari halkının sessiz kalmayacağını dile getirdi.

hakkari_suruc_katliam_1

Dersim

Dersim’de Halk Meclisi’nin çağrısıyla on binler Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek Özgürlük Meydanı’na yürüdü. Eyleme HDP milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü ile Dersim Belediye eş başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, ilçe belediye başkanları, ESP, SHD, EMEP, İHD, Partizan temsilcileri katıldı. Eylem sırasında kent genelinde esnaf kepenk indirdi.

Yürüyüş sırasında sık sık “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Şan olsun Rojava Devrimine”, “Pirsus’un hesabı sorulacak”, “IŞİD vuruyor AKP koruyor” sloganları atıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından Dersim Halk Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Hakan Kavut, dün Mersin’de, Diyarbakır’da planlanan katliamın girişimleri bugün Suruç’ta devam ettiğini belirtti. AKP’nin ve IŞİD’in halklar arasındaki birlik duygusunun önüne geçemeyceğini söyleyen Kavut, “En ufak insani değerden nasibini almamış bu katiller sürüsünün gerçekleştirdiği saldırıyı nefretle lanetliyoruz” dedi.

Sendika.Org, ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur