İstanbul’da onbinler Suruç katliamını protesto etti: Sorumlusu AKP’dir

Suruç’ta yaşanan saldırıyı kınamak için on binler Taksim Tünel’de toplandı. Eylemde yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla katliamın sorumlusunun AKP iktidarı ve Erdoğan olduğunu söyleyenlere polis oturma eyleminin ardından saldırdı

DSC_0577

Kobanê için Suruç’a giden SGDF’lilere bombalı saldırı

Türkiye’nin dört bir yanında binler sokakta: “Suruç Katliamı’nın hesabını soracağız”

Kürt kentlerinde on binler yürüdü: ‘Suruç’ta patlayan AKP ve IŞİD zihniyetidir’

Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından Urfa’ya hareket eden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri bulunan Suruç’ta bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaptığı sırada aralarına sızan canlı bomba üzerindeki patlattı. Saldırı sonucu 29 kişi yaşamını yitirirken çok sayıda yaralı var.

Suruç’ta yaşanan katliamı protesto etmek ve katliamın sorumlularının hesap vermesi için bugün (20 Temmuz) Taksim Tünel’e toplananlar Galatasaray Lisesi önüne kadar sloganlarla yürüdü. Yürüyüş boyunca ‘’Katil IŞİD işbirlikçi AKP’’, ‘’AKP halklara hesap verecek’’, ‘’Faşizme karşı omuz omuza’’ sloganları atıldı. Eylemde, Kasım 2014’te askerler tarafından sınırda katledilen Kader Ortakaya ve bugünkü saldırıda yaşamını yitiren SYKP üyesi Uğur Özkan’ın fotoğrafları taşındı.

On binlerin katıldığı yürüyüşe bazı esnaflar alkışlarla, yürüyüşe katılmayan vatandaşlar ise ıslık ve sloganlar atarak katliamı protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde ulaşan kitle saygı duruşunun ardından basın açıklamasıyla birlikte oturma eylemine başladı. Yapılan basın açıklamasının ardından eyleme katılan kurumlar konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmalarda saldırının sorumlusunun Suriye’de savaşı kışkırtan, IŞİD çetelerine lojistik destek sağlayan AKP olduğu öne çıktı. Eylem sırasında EHP üyesi bir grup Suruç’a hareket etti. Gidenler adına konuşma yapan Sibel Uzun, “Arkadaşlarımızın kaldığı yerden devam edeceğiz” dedi.

Çapul TV'nin polis saldırısı görüntülerini izlemek için resmin üzerine tıklayın.

Çapul TV’nin polis saldırısı görüntülerini izlemek için resmin üzerine tıklayın.

Zaman zaman konuşmacıların sözleri sık sık atılan sloganlarla kesildi. Konuşmacılar,  “Acılarınzı biliyoruz  bunun hesabını soracağız. Sorumlusunu biliyoruz cezasını verecek” diyerek AKP zulmünün devam etmeyeceğini yaşanan acıları dindirilmesi için mücadele edileceğini belirtti. Basın açıklamasının bitmesinin ardından kitle sloganlarla dağılırken polis saldırdı. Polis kitleye gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı. Polisin saldırısına eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi. Birçok kişi gazdan etkilenerek çevre esnaflara ve kapısı açık evlere sığındı.
İstanbul’un birçok mahallesinde de eylemler gerçekleşti. Sarıgazi, Okmeydanı, Gazi Mahallesi ve Kartal’da halk sokağa çıktı. Polis Okmeydanı ve Gazi’de yürüyüyenlere saldırdı. Kartal’da oturma eylemi yapılırken Sarıgazi’de esnaf eyleme destek vermek için kepenk kapattı.

Eyleme katılan kurumlar: 

TMMOB, İstanbul Tabip Odası, ESP, HDP, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, SGDF, Kaldıraç, Çağrı, Politeknik, Tüm-İGD, SDP, EMEP, YDG, Diren Üniversite, Emek Gençliği, Dev-Lis, Türkiye Gerçeği, DGB, DLB, SYKP, DÖB, Mücadele Birliği, Feministler, Yeşiller ve Sol, Alınteri, BHH, Halkevci Kadınlar, SDH, İMD, SİP, TÖP-G, LGBTİ, UİDDER, DHF, Emek ve Özgürlük Cephesi, DİK, DİP, SODAP.

Dakika dakika gelişmeler:

21.15 Sırt çantalı, şapkalı sivil polisler İstiklal üzerinde dolaşıyor.

21.14 Polis saldırısı sonucu bir kişi plastik mermi ile yaralandı.

taksim-polis-saldirisi

21.00 Tünel Meydanı’nda ayrılan 2 TOMA Galatasaray Lisesi’ne doğru ilerliyor.

20.56 Polis Galatasaray Lisesi civarında barikat kurdu, bekliyor.

20.48 Tünel ve Odakule civarında polis saldırısı sürüyor.

20.43 Polis saldırısının ardından eylemciler havai fişeklerle karşılık veriyor, Galatasaray Lisesi civarı gaz bulutu altında.

20.42 Eylemin sona ermesinin ardından dağılan kitleye polis tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı.

suruc-protesto-ist20

 

suruc-protesto-ist19

11707684_967302693314761_2556073169024451438_n

20.31 SYKP adına konuşma yapan MYK üyesi Halit Elçin katliam kınandı: “Katliamıın tetikçisi IŞİD ise hazırlayıcısı AKP’dir.”

SYKP MYK Halit elçin

20.30 Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay: “Bugün insanlık mücadelesi verenlerin yaralarını sarmaya gidenler katledildi. Katil bellidir. Katil AKP, katil IŞİD, katil emperyalizmdir. Faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz, arkadaşlarımızın hesabını soracağız.”

suruc-protesto-ist17

20.25 CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: “Bu katliamın sorumlusu AKP’dir.”

mahmuttanal

20.15 ÖDP adına konuşan Alper Taş katliamı kınadı: “Rojavada yaşamı inşa ederken yaşamlarını yitirdiler.”

suruc-protesto-ist15

20.11 Suruç’a doğru yola çıkacak olanlar adına EHP’den Sibel Uzun konuşma yapıyor: “Arkadaşlarımızın bıraktığı yerden mücadeleye devam edeceğiz.”

suruc-protetesto-ist13

20.10 SDP Genel Başkanı Ufuk Göllü saldırıda yaşamını yitirenleri selamladı.

20.06 DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuşuyor: “AKP ve Erdoğan iktidarda olduğu sürece bu katliamlar ve savaş durmayacaktır.”

suruc-protesto-ist12

20.04 SGDF adına konuşan Özgür Bedel yaşanan saldırıyı kınadı. Bedel “Katliamın sorumluları devlet ve istihbarattır. Faşizmin, katillerin iktidarını yıkacağız” dedi.

suruc-protesto-ist11

19.50 HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş: “Çocuklara oyuncak götürenlere tahammül edemiyorlar. IŞİD’in Suruç’a gelmesi ve bomba patlatması iktidarın bilgisi dışında olamaz. Artık AKP ve Cumhurbaşkanı bir karar verecek. Ya IŞİD çetelerinin arkasında durmaya devam edecek ve Türkiye’yi adım adım bataklığa sürükleyecek ya da insanlık için savaşanların yanında olacak. Bizim safımız net; insanlık savaşı verenlerin yanındayız.”

suruc-protesto-ist10

19.41 ESP Genel Başkan Yard. Fadime Çelik saldırıyı kınamak için bir konuşma yapıyor.

suruc-protesto-ist9

19.34 HDP İl yöneyicisi Suat Çorlu basın açıklamasını okuyor. Çorlu yaptığı açıklamada bu saldırının sorumlusunun IŞİD’e silah gönderen, lojistik destek sağlayan AKP olduğunu söyledi. Devamında ise “Bu saldırı MİT, kontrgerilla, IŞİD işbirliği ile gerçekleşmiştir” dedi.

suruc-protesto-ist8

19.26 Saldırıda, devrim ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşuna geçildi.

suruc-protesto-ist7

19.24 Kader Ortakaya da İstanbul’daki eylemde.

suruc-protesto-ist5

19.20 Kitlenin bir ucu Galatasaray Meydanı’nda diğer ucu ise hala Tünel Meydanı’nda.

CKXrk_tVEAE8ces (1)

19.15 Onbinler Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyor.

CKXrgzXUMAAAEiP (1)

19.01 Binlerce kişi İstiklal’de “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla yürüyor. Kortejin arkası caddenin her yerinde katliam alkış, ıslık ve sloganlarla protesto ediliyor.

18.56 Tünel’den yürüyüş başladı. Yürüyüşte gençlik örgütleri “Katillerden hesabı gençlik soracak” ve “Katliamcı IŞİD çeteleri yenilecek direnen halklar kazanacak” yazılı pankartlar taşınıyor.

suruc-protesto-ist4

suruc-protesto-ist318.50 Milletvekilleri ve kurum temsilcileri en önde yerini almış durumda.

suruc-protesto-ist2

18.49 ESPliler kortejin en önünde kolkola. Kitle “katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atıyor.

suruc-protesto-ist1

18.45 Tünel’de toplanma sürüyor, yürüyüş birazdan başlayacak.

suruc-protesto-ist

18.20 Suruç katliamına karşı İstanbullular Tünel Meydanı’nda toplanmaya başladı.

suruç-protesto-istanbul

 

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur